Dallime mes rishikimeve të "Energjia"

22 bytes added ,  1 vit më parë
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 88.222.200.105) dhe riktheu rishikimin 2087220 nga 92.53.49.140)
=== Energjia kinetike ===
{{Kryesor|Energjia kinetike}}
Objektet që lëvizin kanë energji kinetike, energjinëdo të thotë është energji e lëvizjes. Sa më shpejt të lëvizë diçka, aq më shumë energji kinetike ka. Ndërsa kur e ul shpejtësinë, ajo humbet energji kinetike.
Ne jetën e përditshme , hasim shumë shpesh në raste që kanë të bëjnë me energjinë kinetike. Për njehsimin e energjisë kinetike përdorim formulën:
 
Anonymous user