Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

56 bytes removed ,  2 vjet më parë
U kthye versioni 2118750 i bërë nga 77.247.95.11 (diskutimet)
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(U kthye versioni 2118750 i bërë nga 77.247.95.11 (diskutimet))
Etiketa: Undo
=== Përmasat relative të viruseve ===
* Përmasat luhaten nga 20-30&nbsp;nm deri në 300&nbsp;nm. 1&nbsp;nm është baraz me 10<sup>−6</sup> mm; pra një e milionta e mm.
* Me mikroskopin elektronik vëzhgohen thërrmijat virale, ndërsa me mikroskopin optik vëzhfohen qelizat e infektuara.Viruset mund te shkaktohen si pasoje e papastersise etj.
 
== Struktura dhe klasifikimi i viruseve ==