Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

18 bytes removed ,  2 vjet më parë
U kthye versioni 2105459 i bërë nga 188.172.108.101 (diskutimet)
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(U kthye versioni 2118750 i bërë nga 77.247.95.11 (diskutimet))
Etiketa: Undo
(U kthye versioni 2105459 i bërë nga 188.172.108.101 (diskutimet))
Etiketa: Undo
'''[[Viruset worms|Viruset]]''' janë parazitë brendaqelizorë të detyruar të cilët nuk kanë informacion gjenetik që të mund të kontrollojë (kodifikojë për) aparatin e nevojshëm për gjenerimin e energjisë metabolike (ATPaza) ose për [[Sinteza e proteinave|sintezën e proteinave]] dhe janë absolutisht të varur nga qeliza pritëse për kryerjen e këtyre funksioneve.
 
Bëhet fjalë për thërrmija të prodhuara nga montimi i komponentëve të paraformuar: nuk rriten dhe nuk ndahen (organizma të tjerë rrisin trupin e vet apo komponentët e vet dhe pastaj replikohen me anë të ndarjes).