Ndryshimi mes inspektimeve të "Ura"

213 bytes removed ,  11 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e Fnplayerhostop (diskutimet) në versionin e fundit nga 178.223.133.61.
(Shtova me shume informacion)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e Fnplayerhostop (diskutimet) në versionin e fundit nga 178.223.133.61.)
Etiketa: Rollback
 
'''Ura''' është një objektë i ndërtuar që lidhë dy brigje të një lugine, lumi apo deti dhe mbi të cilen mund të kalohet (rrugë, hekurudhë, kanal).
me siguri që urat e para të ndërtuara kanë qenë urat natyrore dhe pastaj ato nga dora e njeriut të ndëruara nga druri.
Ura e parë e zinxhirit të hekurit është ndërtuar në [[Kinë]] diku rret viti [[65]] afër qytetit '''King-tung-fu''' në provincën Ynnan. Ndërsa në vitin [[610]], Li Chun ka ndërtuar mbi lumin Chiao-Shui në jug të provincës Hopei një urë segmet-harkore me një gjatësi prej 37,5 [[metri|metrave]]. Marko Polo në përmendë 12 ura të tilla dhe një numër të madhë të kanaleve. Ndërtimtarët arabë dhe persë i vlersonin lartë urat harkore të Lugou Qiao n afërsi të [[Pekini]]t të cilat janë të mrëmbajtura edhe tani (2005) gjithashtu ne kalojme mbi te sepse nese nuk kalojm nuk kemi si kalojm apo jo se pos kalove rrugen nuk kryen punen duhet apo sduhet te kalojme leji kto po po te them dicka e kam per te miren tende meso ne shkolle
 
== Urat natyrore ==
Urat natyrore janë dukuri natyrore të cilat në faktë kryejn funksionin e urave të ndërtuara nga njerzit.