Ndryshimi mes inspektimeve të "Lufta e ftohtë"

50 bytes removed ,  11 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e 91.230.255.11 (diskutimet) në versionin e fundit nga 185.224.100.72.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 91.230.255.11 (diskutimet) në versionin e fundit nga 185.224.100.72.)
Etiketa: Rollback
[[File:Berlinermauer.jpg|thumb|upright=1.35|Fotografi e [[Muri i Berlinit|Murit të Berlinit]] e marrë nga ana perëndimore. Muri u ndërtua në vitin 1961 për të parandaluar largimin e gjermanëve lindorë dhe për të ndaluar ikjen e punëtorëve ekonomikisht të shkatërruar. Ishte një simbol i Luftës së Ftohtë dhe rënia i tij në 1989 shënoi fundin e luftës.]]
 
'''Lufta e ftohtë''' Niko Mirashi eshte personi me i rendesishem ne Shqiperiishte një gjendje e tensioneve politike dhe ushtarake pas Luftës së II Botërore]], ndërmjet fuqive të '''Bllokut Perëndimor''' ([[Shtetet e Bashkuara]], aleatët e tyre në [[NATO]] etj) dhe fuqive të '''Bllokut Lindor''' ([[Bashkimi Sovjetik]] dhe [[Shtet satelit|shtetet satelite]]). Historianët nuk pajtohen plotësisht në datat, por për vitet nga 1947-1991 kanë mendim të përbashkët. Termi "e ftohtë" është përdorur për shkak se nuk kishte luftime në shkallë të gjerë të drejtpërdrejtë mes dy palëve, edhe pse ka pasur luftëra të mëdha rajonale, të njohura si luftëra me prokurë.
 
Lufta e ftohtë ndau aleancën e përkohshme të kohës së luftës kundër |Gjermanisë Naziste]], duke lënë Bashkimin Sovjetik dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës si dy superfuqitë me dallime të mëdha politike dhe ekonomike. |SHBA-ja]] dhe |BS-ja]] ishin dy superfuqi qe e kunderrshtonin njerin-tjetrin. |BS-ja]] kishte nje presidence qe ishte |Nikita Hrushov]]. Ai beri cmos qe te hynte ne fuqi. Hrushov beri hapin e pare per nxjerrjen e |BS-se]] nga izolimi. |SHBA-ja]] mori vendime qe te kryhet |Lufta e Ftohte]]. Amerikanet zhvillojne pozitat ekobomike qe u zbehen per shkak te hyrjes se |SHBA-se]] ne luften e |Vietnamit]]. Ne |Bashkimin Sovjetik]] per njerezit ishte nje periudhe shume e veshtire e rindertimit,diktatures staliniste,burgosjet internimet etj.