Dallime mes rishikimeve të "Guinea"

8 bytes removed ,  1 vit më parë
Flamuri i saktë
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
(Flamuri i saktë)
 
{{coord|11|N|10|W|source:wikidata|display=title}}
[[Skeda:GuineaFlag bissauof flag 300Guinea.pngsvg|thumb]]
 
'''Guinea''' është republikë që ndodhet në pjesën perëndimore të [[Afrika|Afrikës]] dhe në perëndim të vendit ka dalje në [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]]. Sipërfaqja e Guinesë është e kufizuar në veri nga [[Senegali]], në veri-lindje nga [[Mali]], në jug-lindje nga [[Kote d'Ivoire|Kote de Ivori]], në jug nga [[Liberia]] e [[Siera Leone]], në perëndim vije bregdeti deri në veri ku gjendet kufiri me [[Guinea Bisau|Guinenë Bisau]].