Dallime mes rishikimeve të "Beteja e Kosovës"

v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Depërtimi i vrullshëm i [[Perandoria Osmane|osmanëve]] në [[Gadishulli Ballkanik|Ballkan]] tronditi elitën politike drejtuese shqiptare dhe atë të vendeve fqinje. Të ndodhur përballë një armiku të përbashkët, princërit, mbretërit e fisnikët shqiptarë, [[serbë]], [[bullgarë]] e [[rumunë]] i fashitën mosmarrëveshjet dhe grindjet e tyre dhe krijuan një koalicion antiosman.
Në të bënin pjesë personalitete të shquara shqiptarë si Gjergji II Balsha, Teodor Muzaka, [[Gjon Kastrioti]],Dhimitër Jonima, Andrea Gropa etj. Këta, më forca të bashkuara, moren pjesë në betejën që u zhvillua në afërsi të Prishtinës, më 28 qershor 1389. Në këtë betejë të përgjakshme dhe të pabarabartë që u zhvillua ndërmjet 20.000 ushtarëve osmanë dhe 20.000 luftëtarëve ballkanas u shqua luftëtari [[serbShqiptar]] [[Millosh KopiliqiKopili|Millosh Nikolla KopiliqiKopili]], i cili arriti të vriste [[Murati iMuratin I|Sulltan Muratin I]].
 
== Pasojat ==
Anonymous user