Ndryshimi mes inspektimeve të "Llozi"

4 bytes added ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.122.43) dhe riktheu rishikimin 2024296 nga Klein Muçi)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Figura:Lever.jpeg|thumb|250px|Llozi]]
[[figura:Palanca-ejemplo.jpg|thumb|250px|Roli i llozit në praktikë.]]
'''[[Llozi]]''' (apo '''leva''') është trupi i ngurtë në formë shufre me anën e të cilit me forcë më të vogël fitohet pune më e madhe. Te çdo lloz dallojmë pikën e mbështetjes, pikën zbatuese te forcës dhe pikën zbatuese te peshës. Largësia prej pikë se veprimit te forcës deri te pika mbështetëse e llozit quhet ''krahu i forcës'', ndërsa pjesa e llozit prej pikës mbështetëse te pika e veprimit te e peshës quhet ''krah i peshes''.
 
== Llojet ==
Anonymous user