Ndryshimi mes inspektimeve të "Ozoni"

29 bytes removed ,  3 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e 37.26.83.194 (diskutimet) në versionin e fundit nga Drenisa.
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 37.26.83.194 (diskutimet) në versionin e fundit nga Drenisa.)
 
 
 
Projekt:Shtresa e ozonit
 
 
'''Ozoni''' (<chem>O3</chem>), ose '''treoksigjeni''' është [[molekula|molekulë]] inorganike me formulë kimike O<sub>3</sub>.
Është gaz me ngjyrë të kaltër të lehtë dhe ka aromë të mprehtë dalluese. Është modifikim alotropik i [[Oksigjeni|oksigjenit]] dhe është shumë më pak stabil se sa modifikimi dyatomik <chem>O2</chem>, që qëndron në shtresat e ulëta të atmosferës. Ozoni formohet nga molekula dyatomëshe e oksigjenit, nën veprimin e [[Rrezet ultravioletë|rrezeve ultravjollcë]] (UV) dhe shkarkimeve elektrike me [[Atmosfera e Tokës|atmosferën e Tokës]]. Gjendet në përqendrim shumë të vogël në shtresën e parë të atmosferës dhe përqendrimin më të madh e ka në [[Shtresa e ozonit|shtresën e ozonit]] në [[Stratosfera|stratosferë]], ku absorbon më së shumti rrezet ultravjollcë të Diellit.<ref>Gas Encyclopedia; [https://encyclopedia.airliquide.com/ozone Ozone]</ref>