Ndryshimi mes inspektimeve të "Kripërat"

6 bytes added ,  3 muaj më parë
Reverted to revision 2098281 by Tiimiii (talk): Rv (TwinkleGlobal)
(Emrin)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Reverted to revision 2098281 by Tiimiii (talk): Rv (TwinkleGlobal))
Etiketa: Undo
 
{{Pa referenca|data=Tetor 2018}}
 
 
Prandajes!
 
'''Kontr'''
 
[[Skeda:Selpologne.jpg|thumb|Kripëra e kristalizuar-Haliti]]
'''Kripërat''' janë komponime kryesisht elektrokovalente. Kur ndodhen në gjendje të ngurtë, [[joni]] eshte i radhitur në rrjete kristalore. Në gjendjen e shkrirë dhe kur treten në ujë e përcojnë [[ryma elekrike|rrymën elektrike]]. Për nga përbërja e tyre mund të jenë: '''kripëra neutrale''', '''kripëra acidike''', '''kripëra bazike''', '''kripëra komplekse''' dhe '''kripëra të dyfishta.'''