Ndryshimi mes inspektimeve të "Efekti serrë"

52 bytes removed ,  7 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e Saimir Osamani. (diskutimet) në versionin e fundit nga Tiimiii.
v
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e Saimir Osamani. (diskutimet) në versionin e fundit nga Tiimiii.)
Etiketa: Rollback
{{pp}}{{pa referenca}}
'''Pergatiti:Saimir Osmani.'''
 
'''Dt.13.05.2020.'''
 
'''Lenda:Kimi IX'''
 
Efekti serre nuk eshte nje dukuri natyrore.Në pranverën e hershme temperaturat e ajrit, veçanërisht natën janë të ulëta. Nëse e masim temperaturën e ajrit ne brendësi të serrës do të shohim se ajo është shumë më e lartë se jashtë serrës. Kjo dukuri ngjan për arsye se serra funksionon si një ventil njëkrahesh. Mbulesa e serrës gjatë ditës lejon depërtimin e rrezeve të diellit, mirëpo nxehtësinë e krijuar brenda serrës e ruan dhe kështu nuk e lejon të dalë jashtë. Një proces i ngjashëm zhvillohet edhe ne planet dhe ne atmosferën e tokës. Siç dihet dielli bën ngrohjen e sipërfaqes se tokës dhe vazhdimisht nxehtësia rrezaton ne drejtim të atmosferës duke dashur ta lëshojë atë.