Ndryshimi mes inspektimeve të "Energjia kimike"

65 bytes removed ,  4 muaj më parë
v
U kthyen ndryshimet e Saimir Osamani. (diskutimet) në versionin e fundit nga 185.221.253.247.
v
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e Saimir Osamani. (diskutimet) në versionin e fundit nga 185.221.253.247.)
Etiketa: Rollback
{{per permiresim}}
'''Pergatiti informacionin "Saimir Osmani"'''
 
'''Klasa:IX'''
 
'''Dt.13.05.2020'''
 
Ushqimi na jep energjine e nevojshme për te cilen ka nevoje qeliza qe te funksionoje.Ajo është energjia qe ndodhet ne lidhjet qe bashkojne mes tyre atomet qe formojne molekulat e ushqimeve,e quajtur ENERGJI KIMIKE.Te gjitha substancat me te cilat ushqehemi,qofshin ato qe vijn nga kafshet/bimet permbajne energji kimike qe shfaqet si flake dhe nxehtesi kur digjen ushqimet.
Energjia qe mund te perdoret nga qelizat permbahet ne molekulen e një sheqeri te thjështë , glukozes.Reaksioni i djegies se glukozes,qe ne qeliza cliron energjine e nevojshme për veprimtarinë e tyre,quhet frymemarrje qelizore.