Dallime mes rishikimeve të "Syri"

23 bytes removed ,  1 vit më parë
Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga Denis mema dhe 185.188.216.140) dhe riktheu rishikimin 1975164 nga Stanglavine
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular Android app edit
(Refuzoi 3 ndryshimet e fundit të tekstit (nga Denis mema dhe 185.188.216.140) dhe riktheu rishikimin 1975164 nga Stanglavine)
{{kryesore|Sëmundjet e syrit}}
 
Në të folurin eneve syrie përditshme shprehja syri i thatë i dedikohet një sëmundjeje, e cila syri manifestohet me pakësimin e sasisë së lotëve. Si pasojë e këtyre ndryshimeve, syri nuk laget mjaftueshëm. Në mjekësi kjo njihet si Sindroma Sicca.
 
Loti prodhohet në gjëndrrën lotuese, derdhet në mollëzën e syrit dhe me lëvizjen e rregullt të kapakëve të syrit, shpërndahet në të gjitha anët duke mbajtur kështu syrin gjithnjë të njomë.
Shkaktarët kryesorë të Sindroma Sicca janë të shumtë. Prodhimi i lotit në sasi të vogël, ndryshimi në përbërjen e tij dhe lëvizjet e dobësuara të kapakëve të syrit njihen si më kryesorët.leon dema
 
Po ashtu edhe kontraceptivët dhe antidepresivët e ndryshëm, ndërrimet hormonale, sëmundjet e gjëndrës teroide, infeksionet virale, mungesa e Vitaminës A, Reumatizmi dhe Diabeti mund të shkaktojnë tharjen e syrit.