Dallime mes rishikimeve të "Rrethi"

1 byte removed ,  2 vjet më parë
Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.99.50.224, 84.22.56.100, Affffc, 46.99.1.60 dhe 1997kB) dhe riktheu rishikimin 2089085 nga 46.99.59.69
v (Reverted edits by 46.99.1.60 (talk) to last version by Affffc: reverting vandalism)
(Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 46.99.50.224, 84.22.56.100, Affffc, 46.99.1.60 dhe 1997kB) dhe riktheu rishikimin 2089085 nga 46.99.59.69)
[[Skeda:Rrethi.png|thumb|Rrethi]]
'''Rrethi''' është një vijë e lakuar e mbyllur ku çdo pikë e kësaj vije ka largesë të barabartë nga një pikë që quhet qendra e rrethit. Largesa ndërmjet një pike në rreth me qendrën e tij quhet rreze, ndërsa segmenti që bashkon dy pika të një rrethi dhe që kalon nëpër qendër quhet diametër. Korda është segmenti që bashkon dy pika çfarëdo të një rrethi; korda më e gjatë është diametri.Po ashtu rrethi ka dhe sekantën e saj.
Po ashtu rrethi ka dhe sekantën e saj.
 
=== Perimetri ===
Perimetri i rrethit është sa i dyfishi i prodhimit të rrezes me pi-në (<math> \pi </math>) dhe gjendet me formulën e mëposhtme:
 
:<math>P = 2\pi r = \pi d\,</math>