Ndryshimi mes inspektimeve të "Puberteti"

No change in size ,  4 muaj më parë
→‎Ndryshime fizike tek djemtë: Rregullova Nje gabim te vogel sepse aty shkruhej "NDRYSHIME NE DJEMTE" dhe une e bera "Ndryshime tek djemte" ky ishte korrigjimi im
v (U kthyen ndryshimet e 178.175.81.119 (diskutimet) në versionin e fundit nga 185.173.207.128.)
Etiketa: Rollback
(→‎Ndryshime fizike tek djemtë: Rregullova Nje gabim te vogel sepse aty shkruhej "NDRYSHIME NE DJEMTE" dhe une e bera "Ndryshime tek djemte" ky ishte korrigjimi im)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Shkaku i rritjes GnRH është i panjohur. Leptin mund të jetë shkaku i rritjes GnRH. Leptin ka receptorë në hypothalamus që sintetizon GnRH. 12 Individët të cilët janë të mangët në leptin dështojnë të iniciojnë pubertetit. Nivelet e leptin rritje me fillimin e pubertetit, dhe pastaj të bjerë në nivele të rritur, kur pubertetit është e përfunduar. Rritja e GnRH mund të shkaktohet nga gjenetikë. Një studim zbuloi se një mutacion në gjenet e kodimin e të dy B Neurokinin si dhe receptor B Neurokinin mund të ndryshojnë me kohën e pubertetit. Studiuesve hypothesized që Neurokinin B mund të luajnë një rol në rregullimin e sekretimit të Kisspeptin, një kompleksi përgjegjës për lirimin e drejtpërdrejtë të shkaktuar GnRH si dhe lirimin indirekt e LH dhe FSH.
 
== Ndryshime fizike tek djemtë ==
=== Madhësia testikulare, funksioni, dhe pjellshmëria ===
 
Anonymous user