Ndryshimi mes inspektimeve të "Muhammed Ikballi"

32 bytes added ,  7 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
[[FileSkeda:Iqbal in 1933.jpg|thumbparapamje|Muhammed Ikballi]]
Në përgjithësi '''Muhammed Ikballi''' njihet si poet dhe filozof por në të njëjtën kohë ai ishte edhe jurist, politikan, reformatorë si dhe dijetar i madh Islam. Njerëzit i dhuruan atij titullin "Poeti i Lindjes" edhe pse ai kurrë nuk e konsideroi veten poet. Në korrespodencën e tij me Seid Sulejman Nadvin [1885 - 1953] gjendet: "Unë kurrë nuk e kam konsideruar veten poet. Nuk jam rival i askujt dhe nuk konsideroj askënd rival timin. Nuk kam kurrfarë interesi në artin poetik. Por, po, unë kam një qëllim specifik ku për shprehjen e tij përdori poezinë duke pasur në konsiderim gjendjen dhe traditën e vendit tim."
 
 
[[Kategoria:Personalitete Islame]]
[[Kategoria:Pakistanezë]]