Ndryshimi mes inspektimeve të "Frigoriferi"

21 bytes added ,  10 muaj më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 194.35.248.2 dhe 185.85.154.40) dhe riktheu rishikimin 2068263 nga OLSIRES
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 194.35.248.2 dhe 185.85.154.40) dhe riktheu rishikimin 2068263 nga OLSIRES)
[[File:Thinktank Birmingham - object 1978S03348(1).jpg|thumb|An early electric refidgerator, with a cyclindrical heat exchanger on top. Now in the collection of [[Thinktank, Birmingham Science Museum]]. ]]
 
Paisje e cila me ane te energjise elektrike kryen procesin e kalimit te nxehtesis nenga trupi me i ftohte ne trupin me te ngrohte.
Lengu qe perdoret ne pergjithesi per ftohje ne frigorifer eshte amoniaku.Firigoferi perdoret per ruajtjen e ushqimeve per nje kohe shume te shkurter,po frigoriferi perdoret per nje kohe me te gjate per ruajtjen e ushqimeve.
 
Te analizohet si behet ftohjaftofja e ushqimit ne frigorifer.
a e ushqimit ne frigorifer.
 
Pjeset kryesore te frigoriferit jane:dhoma e ftohjes,dhoma e ngrirjes dhe sistemi elektrik i ftofjes.Sistemi i ftohjes eshte i mbushur me nje leng te quajtur freoni.Freoni eshte nje perzierje e fluorit,karbonit dhe hidrogjenit.Levizjen e freonit neper gypa e bene mundesimi i levizjes se kompresorit dhe freoni leviz neper gypat e bakrit.Lengu i freonit avullohet me nxehtesine e marre nga dhoma e ftohjes dhe nga dhoma e ngrirjes.Pastaj avulli i ngrohur dergohet ne kompresor dhe kondesator.Ne kondesator avulli ftohet dhe kthehet perseri ne leng dhe ky me tej qarkullon neper gypa.
 
{{tek-cung}}
 
== Shiko dhe këtë ==
{{Libri|Dua të di|Dua të di}}