Dallime mes rishikimeve të "Gjuha tatare e Krimesë"

(→‎Historia: wikify)
 
== Historia ==
Periudha e formimit të dialekteve të folura të Tatarëve të Krimesë filloi me pushtimet e para turke të Krimesë nga Kumanët dhe Pechenegs dhe përfundoi gjatë periudhës së [[Khanate të Krimesë]]. Sidoqoftë, gjuhët zyrtare të shkruara të Khanate të Krimesë ishin Chagatai dhe [[Gjuha osmane|Turqishtja Osmane]]. Pas [[Islamizimi|islamizimit]], tatarët e Krimesë shkruajtën me një [[Shkrimi arab|shkrim arabisht]].
 
== Fonologjia ==
34

edits