Dallime mes rishikimeve të "Bilbil Klosi"

15 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Robot: ISBN Formatimi)
vNo edit summary
{{Kutia Politikan|Emri=Bilbil Klosi|Figura=|Madhësia e Figurës=200px|Detyra=[[Ministria e Drejtësisë e Shqipërisë|Ministër i Drejtësisë]]|Fillimi i afatit=6 shtator, 1951|Mbarimi i afatit=13 shtator, 1966|Paraardhësi=[[Manush Myftiu]]|Pasardhësi=U hoq ministria e Drejtësia|Datëlindja=25 janar, 1915|Vendlindja=Klos, [[Principata e Shqipërisë]]|Datëvdekja=22 nëntor, 1978|Vendvdekja=[[Tiranë]], [[Republika Popullore e Shqipërisë]]|Kombësia=Shqiptar|Profesioni=gjyqtar, prokuror, nëpunës|Shkolla=Universiteti i Grenoble|Grada shkencore=jurist|Partia=[[Partia e Punës e Shqipërisë|Partia Komuniste, më pas Partia e Punës]]|Feja=|Nënshkrimi=|Nënshkrimi_madhësia=|Nënshkrimi_përshkrim=}}
 
'''Bilbil Klosi''' ([[Klos (Mallakastër)|Klos]], [[25 janar]] [[1915]] - [[Tirana|Tiranë]], [[22 Nëntor|22 nëntor]] [[1978]]) ka qenë ndihmësgjyqtar në [[Gjyqi Special, 1945|Gjyqin Special]], gjyqtar, politikan shqiptar, Ministër i Drejtësisë i Shqipërisë. Klosi përfshihet në listën e përpiluar nga [[Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit]], që përmbledh pjesëmarrësit që kanë përgjegjësi direkte për krimet e Partisë Komuniste Shqiptare dhe të Ushtrisë Nacionalçlirimtare, duke qene, sipas ligjit nr. 41, anëtarë të strukturave politike dhe ushtarake “që kanë inspiruar, organizuar, urdhëruar, ekzekutuar ose ndihmuar forcat partizane në vepra kriminale”.<ref name="Gazeta Standard">{{cito lajm|last1=Gazeta Standard|title=Lufta e Dytë Botërore në Shqipëri, E papublikuar/ Arkivi i Shtetit, 260 emrat që “rrëfyen” ekzekutimet në ushtrinë partizane|url=http://www.standard.al/2014/11/29/lufta-e-dyte-boterore-ne-shqiperi-e-papublikuar-arkivi-i-shtetit-260-emrat-qe-rrefyen-ekzekutimet-ne-ushtrine-partizane/|accessdatetitle=22Lufta Maye 2018Dytë Botërore në Shqipëri, E papublikuar/ Arkivi i Shtetit, 260 emrat që “rrëfyen” ekzekutimet në ushtrinë partizane|publisher=Gazeta Standard|language=sq|date=29 Novembernëntor 2014|accessdate=22 maj 2018}}</ref>
 
== Jeta ==