Dallime mes rishikimeve të "Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Ukrainës"

ska përmbledhje të redaktimeve
| envoy2 =
}}
'''Marrëdhëniet Shqipëri-Ukrainë''' janë marrëdhënie të jashtme midis [[Shqipëria|Shqipërisë]] dhe [[Ukraina|Ukrainës]]. Marrëdhëniet diplomatike midis Shqipërisë dhe Ukrainës u vendosën më 1922. Të dyja vendet kanë një ambasador jo rezident me qendër në [[Varshava|Varshavë]], Poloni. Shqipëria gjithashtu ka një konsull nderi në [[Kharkiv]].<ref>{{Cito web|url=http://usa.mfa.gov.ua/en/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list/2|title=Archived copy|accessdate=2016-09-24|archiveurl=https://web.archive.org/web/20171117002416/http://usa.mfa.gov.ua/en/about-ukraine/dip-in-ukraine/missions-list/2|archivedate=2017-11-17|language=en}}</ref>
 
== Shiko edhe ==