Dallime mes rishikimeve të "Gjuha tatare e Krimesë"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Historia: wikify)
v
 
{{Kutia gjuhë|emri=Tatare e Krimesë|shtetet=[[Ukraina]], [[Turqia]], [[Uzbekistani]], [[Rumania]], [[Rusia]], [[Kirgizistani]], [[Bullgaria]], [[Lituania]]|fam1=[[Gjuhët turkike|Turkike]]|fam2=Turkike e përbashkët|fam3=Kipchak|fam4=Kipchak–Cuman|iso2=crh|iso3=crh|glotto=crim1257|emri origjinal={{lang|crh|{{lang|crh-Latn|qırımtatar tili}}, {{lang|crh-Cyrl|къырымтатар тили}}}} {{-}} {{small|{{lang|crh|{{lang|crh-Latn|qırım tili}}, {{lang|crh-Cyrl|къырым тили}}}}}}|emri tjetër=Krimeisht}}
[[Skeda:Crimean_Tatar_language_on_airport_bus,_Simferopol.JPG|parapamje| "Mirësevini në Krime" ({{Lang|crh|Qırımğa hoş keldiñiz!}}) shkruar në tatarisht të Krimesë Cyrillic, autobus aeroporti, Aeroporti Ndërkombëtar i Simferopol ]]
[[Skeda:Bağçasaray_Devlet_Tarihiy-Medeniy_Qoruması.jpg|parapamje| Sktiptë latine e tatarishtes së Krimesë në një pjatë në [[ Bakhchysarai |Bakhchisaray]] më 2009, së bashku me gjuhën ukrainase ]]
'''Gjuha tatare e Krimesë''' ({{Lang|crh|{{lang|crh-Latn|qırımtatar tili}}, {{lang|crh-Cyrl|къырымтатар тили}}}}), e quajtur gjithashtu '''Krimeisht''' ({{Lang|crh|{{lang|crh-Latn|qırım tili}}, {{lang|crh-Cyrl|къырым тили}}}}), është një gjuhë turkike Kipchak e folur në [[Krimea|Krime]] dhe diasporat e Krimesë tatare të [[Uzbekistani|Uzbekistanit]], [[Turqia|Turqisë]], [[Rumania|Rumanisë]] dhe [[Bullgaria|Bullgarisë]], si dhe komunitete të vogla në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Nuk duhet të ngatërrohet me [[Gjuha tatare|tatarishten]], që flitet në [[Tataristani|Tataristan]] dhe rajone ngjitur në [[Rusia|Rusi]]; gjuhët janë të lidhura, por i përkasin dy nëngrupeve të ndryshme të gjuhëve Kipchak dhe kështu nuk janë reciprokisht të kuptueshme.Është ndikuar gjerësisht nga gjuhët turkike Oghuz të tilla si [[Gjuha azerbajxhane|azerbajxhanisht]], gagauzisht, [[Gjuha turke|turqisht]] dhe turkmenisht.
 
 
== Historia ==
Periudha e formimit të dialekteve të folura të Tatarëve të Krimesë filloi me pushtimet e para turke të Krimesë nga Kumanët dhe Pechenegs dhe përfundoi gjatë periudhës së [[KhanateHanllëku e Krimesë|Hanate të Krimesë]]. Sidoqoftë, gjuhët zyrtare të shkruara të KhanateHanate të Krimesë ishin Chagatai dhe [[Gjuha osmane|Turqishtja Osmane]]. Pas [[Islamizimi|islamizimit]], tatarët e Krimesë shkruajtën me një [[Shkrimi arab|shkrim arabisht]].
 
== Fonologjia ==
|}
'''гъ''', '''къ''', '''нъ''' dhe '''дж''' janë shkronja të ndara (digrafe).
 
== Referime ==
{{Reflist}}
 
== Bibliografia ==
 
* {{Cite book|last=Berta|first=Árpád|editor-last=Johanson|editor-first=Lars|title=The Turkic Languages|chapter=West Kipchak Languages|year=1998|pages=301–317|publisher=[[Routledge]]|isbn=978-0-415-08200-6|location=|language=en}}
* {{Cite book|last=Kavitskaya|first=Darya|title=Crimean Tatar|year=2010|location=Munich|publisher=Lincom Europa|ref=harv|isbn=|pages=|language=en}}
 
== Lidhje të jashtme ==
 
* [http://korpus.juls.savba.sk/QIRIM/ Korpusi gjuhësor i gjuhës tatarisht të Krimesë]
* [http://medeniye.org/en/node/695 Biblioteka e Internetit Tatarisht të Krimesë]
* [http://medeniye.org/en/node/531 Përkthyes automatik latin-cirilik për tekstet Tatar Tatar]
* [http://medeniye.org/en/node/1250 Fjalor Online Crimean Tatar]
 
== ReferimeBurime ==
{{Reflist}}
 
[[Kategoria:Ukrainë]]
[[Kategoria:Gjuhë në Turqi]]
[[Kategoria:Gjuhë]]