Dallime mes rishikimeve të "Dosjet Uorren"

492 bytes added ,  2 vjet më parë
Shtimi i numrit te referencave dhe plotesimi i stampes. Dikush te me ndihmoje me emrat qe me dalin ne krye te faqes. Faleminderit!!!
No edit summary
(Shtimi i numrit te referencave dhe plotesimi i stampes. Dikush te me ndihmoje me emrat qe me dalin ne krye te faqes. Faleminderit!!!)
 
{{Infobox film
 
|Logo=Conjuring_poster.jpg|Montazhi={{Infobox film
{{Infobox filmFilm
| nameemri = Dosjet Uorren
| image = Conjuring poster.jpg
| figura = The_Conjuring.jpg
| alt = <!-- See WP:ALT -->
| titulli = Dosjet Uorren
| caption = Theatrical release poster
| viti = 2013
| director = [[James Wan]]
| regjisori = James Wan
| producer = {{Plainlist|
*| producenti = Tony DeRosa-Grund,
* [[Peter Safran]],
* Rob Cowan
 
}}
| autori = Chad Hayes,
| writer = {{Plainlist|
* [[Carey W. Hayes]]
* [[Chad Hayes (writer)|Chad Hayes]]
 
* [[Carey W. Hayes]]
| bazuar në =hetimet dhe çështjet paranormale të Ed dhe Loreina Uorren.
}}
| aktori = Vera Farmiga,
| starring = {{Plainlist|
Patrick Wilson,
* [[Vera Farmiga]]
* [[Ron Livingston]],
* [[Patrick Wilson (American actor)|Patrick Wilson]]
* [[Lili Taylor]]
* [[Ron Livingston]]
 
* [[Lili Taylor]]
| musicmuzika = [[Joseph Bishara]]
}}<!--- per poster billing block --->
| cinematographykinematografia = [[John R. Leonetti]]
| music = [[Joseph Bishara]]
| editingcutter = Kirk Morri
| cinematography = [[John R. Leonetti]]
| studio = New Line Cinema,
| editing = Kirk Morri
* [[The Safran Company]],
| production companies = {{Plainlist|
* Evergreen Media Group
* [[New Line Cinema]]
 
* [[The Safran Company]]
| distributorshpërndarësi = [[Warner Bros. Pictures]]
* Evergreen Media Group
| data e lëshimit = 15 korrik 2013
| zgjatja = 112 minuta
| shteti = SHBA
| gjuha = anglisht
| vlerësimi =
| buxheti = 20 milion dollarë
| fitimet = 319.5 milion dollarë
| I_parapritur_nga =
| I_ndjekur_nga = Dosjet Uorren 2
}}
| distributor = [[Warner Bros. Pictures]]
| released = {{Film date|2013|07|15|[[Cinerama Dome]]|2013|07|19|United States}}
| runtime = 112 minutes<!--Theatrical runtime: 111:46--><ref>{{cite web|title=''THE CONJURING'' (15)|url=http://www.bbfc.co.uk/releases/conjuring|website=[[British Board of Film Classification]]|date=April 15, 2013|accessdate=March 4, 2014}}</ref>
| country = United States
| language = English
| budget = $20 million<ref name=BOM/>
| gross = $319.5 million<ref name="BOM">{{cite web|url=http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=conjuring.htm|title=The Conjuring (2013)|website=[[Box Office Mojo]]|accessdate=October 4, 2014}}</ref>
}}|Gjuha=Anglisht}}
 
'''Dosjet Uorren''' (The Conjuring) është një film horror nga James Wan me skenar të Chad Hayes dhe Carey W. Filmi i parë lidhet dhe me çështjen e parë të trajtuar nga çifti Uorren dhe përbën serinë e parë të Dosjeve Uorren. Vera Farmiga dhe Patrick Wilson janë në rolet kryesore si Ed dhe Lorein Uorren, investigues të aktiviteteve paranormale. Çifti Uorren iu vjen në ndihmë familjes Perron, e cila pas zhvendosjes në shtëpinë e re në fermën Rhode Island përjetojnë një sërë aktivitetesh dhe eksperiencash paranormale në1971.
 
'''Dosjet Uorren''' (The Conjuring) është një film horror nga James Wan me skenar të Chad Hayes dhe Carey W. Filmi i parë lidhet dhe me çështjen e parë të trajtuar nga çifti Uorren dhe përbën serinë e parë të Dosjeve Uorren. Vera Farmiga dhe Patrick Wilson janë në rolet kryesore si Ed dhe Lorein Uorren, investigues të aktiviteteve paranormale. Çifti Uorren iu vjen në ndihmë familjes Perron, e cila pas zhvendosjes në shtëpinë e re në fermën Rhode Island përjetojnë një sërë aktivitetesh dhe eksperiencash paranormale në1971në vitin 1971.
Dosjet Uorren u shfaq për herë të parë në Shtetet e Bashkuara, Kanada në 19 Korrik 2013 dhe mori kritika dhe vleresime pozitive nga publiku i gjerë. Ky film arriti të ardhura 319 milion dollarë kundrejt buxhetit të tij shumë më të vogël rreth 20 milion dollarë. Një film i ngjashëm, Dosjet Uorren 2 u publikua më 10 qershor 2016 dhe autorët thonë se janë në bashkëpunim për një të tretë.
 
Dosjet Uorren u shfaq për herë të parë në Shtetet e Bashkuara, Kanada në 19 Korrikkorrik 2013 dhe mori kritika dhe vleresimevlerësime pozitive nga publiku i gjerë. Ky film arriti të ardhura 319 milion dollarë kundrejt buxhetit të tij shumë më të vogël rreth 20 milion dollarë. Një film i ngjashëm, 'Dosjet Uorren 2' u publikua më 10 qershor 2016 dhe autorët thonë se janë në një bashkëpunim për një të tretë.
Në territorin e Republikës së Shqipërisë '''Dosjet Uorren''' dhe '''Dosjet Uorren 2''' mund të ndiqen në Platformën Dixhitale televizive [[DigitAlb]] në kanalin Film Thriller.
 
= Historia =
Në 1971, Roxher dhe Karolina Perron shpërngulen në një shtëpi të re në Harrisville, Rhode Island, me pesë vajzat e tyre Andrea, Nensi, Kristina, Sindi, dhe Ejpril. Qeni i tyre Sedi refuzon të hyjë brenda dhe një nga fëmijët , duke luajtur një lojë , gjejnë një hyrje të mbyllur me dërrasa që të çon në një bodrum të vjetër të shtëpise.
 
Aktivitetet e dyshimta zënë fill qysh në netët e para: të gjitha orët e shtëpisë ndalojnë në orën 3:07 të mëngjesit dhe EjprilEjprili gjen të ngordhur qenin Sedi pranë shtëpisë. Një natë në shtrat, Kristina sheh një qënie djallëzore të cilën vetëm ajo mund ta shohë, duke pretenduar se e do të gjithë familjen e saj të vdekur. Në një tjetër natë, Karolina dëgjon zhurma dhe përplasje në korridor. Kur shkon të kontrollojë,duke ndjekur zhurmat, ajo bllokohet në bodrum nga shpirti. Në të njëjtën kohë, Andrea dhe Sindi sulmohen nga shpirti nga maja e dollapit të tyre.
 
Karolina vendos të kontaktojë çiftin Ed dhe Lorein Uorren, të cilët sapo kishin investiguar rastin e kukullës Anabela. Çifti Uorren vendos ta shqyrtojë çështjen, vijnë dhe investigojnë shtëpine dhe dalin në përfundimin që shtëpisë mund t'i nevojitet një proces ekzorcizmi, por iu nevojitet një miratim paraprak nga Kisha dhe më shumë prova e fakte për ta bërë këtë. EdEdi dhe LoreinLoreina zbulojnë se shtëpia i përkiste një të akuzuare si shtrigë, Bathsheba Sherman (e afërme e Mary TowneMaryTowne Eastey), e cila sakrifikoi foshnjën e saj njëjavëshe për djallin dhe vrau veten në [[1863]] duke mallkuar këdo që hynte në pronën e saj.
 
Për mbledhjen e provave, EdEdi dhe LoreinLoreina vendosin kamera, zile dhe kryqe rreth shtëpisë. Ata shohin Sindin duke ecur Somnanbulsomnanbul drejt dhomës së Andreas, dhe nga shenjat që vijnë nga radiot, ata dëgjojnë shpirtin që udhëzon Ejprilin të futet në dolllap, ku Loreina zbulon një sekret të errët. Loreina hyn dhe rrëshqet derisa del në bodrum, ku zbulon shpirtin e një gruaje të cilin Bathsheba e kishte përdorur dhe kishte vrarë fëmijën kohë më parë. Familja Perron vendos të zhvendoset në një hotel ndërsa çifti Uorren dërgon provat në Kishë. Vajza e çiftit Uorren , Xhudi sulmohet në shtëpinë e tyre nga Bathsheba, ndërkohë që Ed Uorren nxiton për ta shpëtuar. Karolina, tashmë e pushtuar nga Bathsheba, merr Kristinën dhe Ejprilin dhe kthehen sërish tek shtëpia. EdEdi dhe LoreinLoreina pasi kthehen gjejnë Karolinën në bodrum duke sakrifikuar Kristinën për djallin siç bëri Bathsheba. Pasi e lidhën Karolinën në një karrige, Ed vendos që Karolinës i nevojitet menjëherë një proces ekzorcizmi, por nuk ka kohë për të pritur përfaqësuesin e Kishëskishës. Ed vendos ta bëjë vetë procesin e ekzorcizmit ndërkohë që sulmohet nga Bathsheba. Karolina e pushtuar tashmë arratiset dhe vihet në ndjekje të Ejprilit për ta vrarë, Loreina përpiqet me gjithë aftësitë e saj të ndalojë Karolinën duke i kujtuar kujtimet e bukura me familjen e saj, duke i dhënë kohë Edit të përfundojë ekzorcizmin, dhe shpëtuar Karolinën dhe Ejprilin nga kthetrat e Bathshebës përgjithmonë.
 
Gjatë kthimit në shtëpi, Loreina i tregon Edit se Kishakisha kishte aprovuar një proces të mirëfilltë ekzorcizmi. Ata kanë edhe një çështje tjetër për të shqyrtuar në Rhode Island. Para se të ikin, EdEdi shton një kuti muzike nga familja Perron tek koleksioni i objekteve të cilat ata i kanë ruajtur nga çështjet e kaluara.. Ajo bënlëshon muzikë vetëm pasi ekrani i pasqyrës saj bëhet ei zezëzi.
 
= Aktorët & Kasti =
= Shiko edhe =
 
* [[Filmi shqiptar : realizime të kinostudios “Shqipëria e Re” : 1977-1987|Filma shqiptarë]]
* [[Media shqiptare]]
* [[Vera Farmiga]]
* [[DigitAlb]]
= Shënime dhe referenca =
 
# [http://www.bbfc.co.uk/releases/conjuring "''THE CONJURING'' (15)". ''British Board of Film Classification''.] April15 15prill, 2013. Retrieved March 4, 2014.
# [http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=conjuring.htm "The Conjuring (2013)". ''Box Office Mojo''.] Retrieved October 4, 2014.
# Collis, Clark (November 16, nëntor 2012). [http://insidemovies.ew.com/2012/11/16/the-conjuring-first-look-exclusive/ "'The Conjuring': First look at 'Insidious' director James Wan's new horror movie". ''Entertainment Weekly''.] Retrieved March 10, 2013.
# Alexander, Bryan (July 22, korrik 2013). [https://www.usatoday.com/story/life/movies/2013/07/22/conjuring-true-story-perron/2457209/ "The 'true' story behind 'The Conjuring'".] ''USA Today''.
# [http://www.cinemablend.com/new/Vera-Farmiga-Spies-Spirits-First-Conjuring-Photos-34148.html "Vera Farming Spies Spirits In First The Conjuring Photos".] ''Cinema Blend''. Retrieved March 10, 2013.
# Andreeva, Nellie (June 21, qershor 2013). [http://deadline.com/2013/06/whats-in-a-title-the-conjuring-producer-new-line-head-to-arbitration-over-tv-rights/ "What's In A Title? 'The Conjuring' Producer And New Line In Dispute Over TV Rights".] ''Deadline Hollywood''. Retrieved June 22, 2013.
# Smith, Michael (July 20, korrik 2013). [http://www.guardianlv.com/2013/07/james-wan-the-conjuring-a-remake/ "James Wan The Conjuring a Remake?".] ''Guardian Liberty Voice''.
# Trumbore, Dave (June29 29,qershor 2013). [http://collider.com/chad-hayes-carey-hayes-the-conjuring-interview/ "Screenwriters Chad and Carey Hayes Talk THE CONJURING, Finding the Film's Point of View, Real Life Paranormal Incidents and the Appeal of Horror". ''Collider'']. Retrieved June 29, 2013.
# Fleming, Michael (June 16, qershor 2009). [https://variety.com/2009/film/news/summit-possesses-the-conjuring-1118005039/ "Summit possesses 'The Conjuring'". ''Variety''.] Retrieved June 22, 2013.
# Gardner, Eriq (June 25, 2013qershor 2019). [http://www.hollywoodreporter.com/thr-esq/new-line-claims-conjuring-partner-574065 "New Line Claims 'Conjuring' Partner Committed Trademark Fraud". ''The Hollywood Reporter''.] Retrieved June 25, 2013.
# Collis, Clark (20 qershor 2019). [https://ew.com/article/2013/06/20/fast-and-furious-7-conjuring-insidious-2-james-wan/ <nowiki>"Director James Wan talks 'The Conjuring' and 'Insidious 2' and confirms we'll be seeing more of [spoiler] in 'Fast & Furious 7'".</nowiki>] ''Entertainment Weekly''.
# [https://www.dreadcentral.com/news/45175/roland-emmerich-to-direct-his-way-through-an-alien-emergence/ "James Wan Could Perform the Conjuring".] ''Dread Central''.
# Kroll, Justin (20 janar 2012). [https://variety.com/2012/film/news/farmiga-wilson-called-to-conjuring-1118048955/ "Farmiga, Wilson called to 'Conjuring".] ''Variety''.
# [https://www.cinemablend.com/new/Ron-Livingston-Lili-Taylor-Scare-Up-Roles-James-Wan-Conjuring-29025.html "Ron Livingston, Lili Taylor Scare Up Roles In James Wan's The Conjuring".] ''Cinema Blend''.
# [https://bloody-disgusting.com/news/28251/james-wans-conjuring-retitled-to-the-warren-files/ "James Wan's 'Conjuring' Retitled To 'The Warren Files'".] ''Bloody Disgusting''.
 
= Lidhje të jashtme =
[[Kategoria:Filma 2013]]
[[Kategoria:Filma amerikanë]]
[[Kategoria:Filma]]
[[Kategoria:Horror]]
[[Kategoria:Filma anglisht]]
[[Kategoria:Kinematografi]]