Ndryshimi mes inspektimeve të "Çamëria"

13 bytes added ,  3 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 3 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1)
v
 
[[Skeda:Harta e Çamërisë.png|thumbparapamje|300px|Harta që tregon rajonin e Çamërisë dhe rajonet në Greqi të banuara nga shqiptarët në fillim të shekullit xx.]]
[[Skeda:Map_of_Chameria.svg|thumbparapamje|300px|Harta e Çamërisë]]
'''Çamëria''' është një krahinë në [[Epiri|Epir]]. Ky emërtim është i lidhur me çamët, popullsia autoktone dhe që përbënte shumicën e popullsisë së Çamërisë. Çamëria përbën një brez tokësor i cili shtrihet gjatë anëdetit lindor të [[Deti Jon|detit Jon]] nga [[Butrinti]] e [[Bistrica]] deri në [[Gjiri i Prevezës|Gjirin e Prevezës]]. Në periudhën moderne, Çamëria i referohet shpesh të gjithë zonës etnike shqiptare në Greqi, konkretisht rajonit të [[Epiri (rajoni administrativ)|Epirit]] dhe një pjese të [[Maqedonia Perëndimore|Maqedonisë Perëndimore]].
 
Gjatë kohës së dyndjeve sllave, Çamëria ishte ndër anët më të pa prekura nga elementi [[Sllave|sllav]] dhe kjo anë më vonë, gjatë ndarjes së popujve të Bizantit në popuj sipas traditës fetare (grekë)<ref>Popullsi e përzier që kishte humbur rrënjët dhe jetonte sipas traditës fetare lindore</ref>, sipas traditës së ''gjakut'' (shqiptar) dhe ardhacakëve sllavo-turk (bullgarë), dallohej për traditën fisnore. Gjatë kësaj kohe zhvillohen luftëra të ashpra në mes të prirësve të këtyre tre popujve për marrjen e kështjellave në këto anë. Fundamentalistët fetarë që kishin zënë pozita në perandorinë e bizantin, bënë masakrimin e popullsisë vendase. Në këto rrethana, popullit, që anonte nga vija e gjakut, i erdhën në ndihmë familje nga pjesa perëndimore e Ballkanit. Kështu që më vonë, [[Skënderbeu]], nga të krishterët pranohet si princ i ''Albanisë'' dhe ''Epirit''.
 
Pas luftërave në Ballkanin lindor kundër bizantinëve dhe sllavëve të krishterë, Çamëria, më [[1449]], bie nën sundimin e [[OsmanëtOsmanllinjtë|osmanëve]]. Nën sundimin osman formohet njësia administrative me qendër në Janinë, e njohur në histori si një ndër katër vilajetet shqiptare. Gjatë kësaj kohe në pushtet vjen [[Ali Pashë Tepelena]], që në histori është i njohur për tentimin e tij të organizimit të popullit të kësaj ane në një shtet shqiptar.<ref>[http://books.google.com/books?id=yMkRAAAAYAAJ&pg=PA379&dq=epirus+albanians+date:1860-1870&lr=lang_en&as_brr=0&as_pt=ALLTYPES&hl=en The Eclectic Magazine of Foreign Literature, Science, and Art]</ref>
 
== Paria Çame ==
* [[Ali Pashë Tepelena]]
 
== ReferimeShih edhe ==
* [[Qarku Çamëria]]
* |[http://www.shkoder.net/fjala/2004/ibajrami.htm|Isuf B. Bajrami]{{Lidhje e thyer}}
* [[Qarku i Prevezës]]
*Konrad Clewing: ''Çamen.'' In: ''Lexikon zur Geschichte Südosteuropas.'' hrsg. v. Edgar Hösch u.&nbsp;a. Wien & Köln 2004. S. 162.
* Doris Stockmann, Wilfried Fiedler, Erich Stockmann: ''Albanische Volksmusik, Band 1: Gesänge der Çamen." Berlin: Akademie-Verlag, 1965. 302 Seiten.
* | [http://www.pashtriku.org/?kat=45&shkrimi=246|Isuf B.Bajrami]
<references />
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.shkoder.net/fjala/2004/ibajrami.htm Isuf B. Bajrami]
 
== Shih edheBurime ==
* |[http://www.shkoder.net/fjala/2004/ibajrami.htm|Isuf B. Bajrami]{{Lidhje e thyer}}
*[[Qarku Çamëria]]
*Konrad Clewing: ''Çamen.'' In: ''Lexikon zur Geschichte Südosteuropas.'' hrsg. v. Edgar Hösch u.&nbsp;a. Wien & Köln 2004. S. 162.
*[[Qarku i Prevezës]]
* Doris Stockmann, Wilfried Fiedler, Erich Stockmann: ''Albanische Volksmusik, Band 1: Gesänge der Çamen." Berlin: Akademie-Verlag, 1965. 302 Seiten.
* | [http://www.pashtriku.org/?kat=45&shkrimi=246|Isuf B.Bajrami]
<references />
 
{{Shqip}}
388

edits