Ndryshimi mes inspektimeve të "Hesiona"

1 byte added ,  4 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Hesione")
 
v
 
[[Skeda:HerculesHesione.jpg|parapamje| HerakliHerakliu shpëton Hesionën; Miniaturë e shekullit të 15-të ]]
Në [[Mitologjia Greke|mitologjinë greke]] dhe artin e mëvonshëm, emri '''Hesionë''' ([[Greqishtja e lashtë|greqisht]]: Ἡσιόνη) i referohet figurave të ndryshme mitologjike, nga të cilat princesha [[Troja|trojane]] Hesiona është më e njohura.