Dallime mes rishikimeve të "Dominoja"

214 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Dominoja''' është një lojë me gurë të shënuar. Lojtarët mund të ndahen me grupe (përshembull 2 me 2) dhe zakonisht vendosen përballë njëri tjetrit. Lojën e pare e fillon ai që ka dopje gjashte i cili është një gure ë ka 2 gjashta nga të dyja anët. Pas gjuatjes së atij guri të tjerët vendosin gurë duke iu përshtatur (prsh. dopje gjashtës i përshtatët një gurë që ka një gjashtë, prsh. 6/5 dhe 6/5 i përshtatet një gurë me 5 prsh. 3/5 e kështu me rradhë).Kundershtaret mundohen te hedhin guret e medhenj te paret qe edhe nese humbin piket e fitueseve te jene te vogla.Lojtaret veprojne ne menyre strategjike qe guret qe hedhin te mos i lejojne kundershtaret te nxjerrin gure.Kur nuk ke nje gur me ane te njgjashme me anen tjeter te gurve ne fushe thone "pas".
Pasi një lojtar ti ketë hedhur të gjithë gurët ai ose grupi i tij fiton dhe piket merren duke numëruar se sa i kanë ngelur kundërshtarit. Loja shkon deri në sa pikë ë vendosin ne fillim të lojës.Ne lojen me 2 veta merren nga 4 gure dhe te tjerat jane rezerve, me 3 veta merren 9 gure secili lojtar dhe 0/0 dopio fusha largohet
Nga loja me kater lojtare merren nga 7 gure secili dhe asnje gur nuk perjashtohet.
 
{{sport-cung}}
[[Kategoria:Lojëra]]
Anonymous user