Ndryshimi mes inspektimeve të "Ratishi i Poshtëm"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
 
== Demografia ==
Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, ky fshat paska 560 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqipetarte[[Shqiptarët Kosoves Kosovë|shqiptarë]].<ref>''[http://pop-stat.mashke.org/kosovo-ethnic-loc2011.htm Ethnic composition of Kosovo 2011]''. Shqyrtuar: 26 mars 2019.</ref>
 
Religjioni afersisht gjysma je banorve jane musliman ndersa gjysma tjeter katolik.
{{pp|forma e shkrimiit dhe shkronja ë}}
Fshati esht ma i vjter se 300 vite dhe familjet e para jane paraardhsit ton tani me mbiemrin HASANAJ apo siq njifshim si BEK HASANET dhe paraardhsit e familje MUSAJ apo siq njfeshin SOKOL HAJDARET.
Religjioni afersisht gjysma jee banorvebanorëve janejanë musliman ndersandërsa gjysma tjetertjetër katolik.
Fshati eshtështë ma i vjtervjetër se 300 vite dhe familjet e para janejanv paraardhsitparaardhësit tontanë tani me mbiemrin HASANAJ apo siq njifshim si BEK HASANET dhe paraardhsit e familje MUSAJ apo siq njfeshin SOKOL HAJDARET.
Fshati RATISHI i POSHTEM njihet per burra te beses dhe fjales per Trimat siq ishin vllezrit CAK BEKA dhe IDRIZ BEKA luftetar te LEVIJES KAQAKE si dhe bashke luftetare te BAJRAM CURRIT me von vjen REXHEP CAKA si luftetare dhe pjesmarrs i shum betejave dhe lutrave ne kosove Maqedoni Plav dhe
Gusi dhe njihet per vrasjen e komandantint e Gjandarrmarise Serbe te stacionin policor te RATISHIT i cili torturonten dhe vriste shiptaret siq e tradhtoi dhe e ekzekutoi IDRIZ BEKEN. Gjat e luftes se funditte UQK se per qlirim nga okupatori SERB tegjithe burra dhe gra te fshatit u angazhuan ne UQK dhe bashke me diasporen e fshatit te cilet nga mergimi kontribuan shume me finansimin e luftes se UQK se djem dhe luftetare te cilet dhe u dalluan per trimeri dhe shkathesi luftarake per hroizmin e tyre disa mbeten invalid te luftes disa te ren per te mosvdekur kurr,.
[[Shqiptarët në Kosovë|shqiptarë]].<ref>''[http://pop-stat.mashke.org/kosovo-ethnic-loc2011.htm Ethnic composition of Kosovo 2011]''. Shqyrtuar: 26 mars 2019.</ref>
 
== Ekonomia ==
<!-- == Ekonomia e fshatit RATISHRatishi E POSHTEMi Poshtëm diaspora eshteështë burim i fortfortë financiar perpër familjet e fshatit ndertimtareindërtimtarei hoteleri me bujqesibujqësi e blegtori
 
== Kultura ==