Dallime mes rishikimeve të "Rrëqebulli"

1.235 bytes added ,  1 vit më parë
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 0 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 1) #IABot (v2.0.1)
 
Në një periudhë më afatgjatë pritet të konkretizohet një Plan Veprimi për specien dhe të konsolidohet një [[Qendër Monitorimi Kombëtare për Mishngrënësit e Mëdhenj]] në bazë të eksperiencës së vendeve partnere në projekt.<ref>[http://www.qke-al.info/modules.php?name=News&file=article&sid=136 Qendra e Komunikimit Elektronik]{{Lidhje e thyer}}</ref>
 
Në qershor të 2020 u dha alarmi për vrasjet e rrëqebujve të fundit në Shqipëri. Te restorant Ke Rrema në Elbasant u zbuluan 3 rrëqebuj të vrarë e të balsamosur, nga të cilët i fundit ishte vrarë nga i zoti i restorantit në pranverë të 2020-ës, dhe reklamohej nga ai vetë në rrjetet sociale. Kjo solli reagim ndërkombëtare me shkrime te The Independent e Liberation rreth çështjes në fjalë dhe sesi autoritetet shqiptare nuk po zbatonin ligjin për të dënuar vrasësit e rrëqebujve të fundit<ref>{{Cite news|url=https://www.liberation.fr/terre/2020/06/22/en-albanie-les-derniers-lynx-des-balkans-a-la-merci-du-braconnage_1790338|title=En Albanie, les derniers lynx des Balkans à la merci du braconnage|last=Seiller|first=Louis|date=22.06.2020|work=Lineration|access-date=07.07.2020}}</ref><ref>{{Cite news|url=https://www.independent.co.uk/news/world/europe/bear-meat-albania-restaurant-wildlife-trade-illegal-virus-monkeys-online-a9568441.html?fbclid=IwAR0kp9QmAcU5wgePH7LBUyhD6PMqHZWUYyvBvKYMGg8eVevEuAbPfZOHk_8|title=Albanian restaurant serves bear meat in illegal wildlife trade that’s ‘out of control’|last=Dalton|first=Jane|date=16.06.2020|work=The Independent|access-date=7.07.2020}}</ref>
 
== Referimet ==