Ndryshimi mes inspektimeve të "Lufta Civile 1943-1944"

Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 2A00:23C7:CB07:CC00:4853:45F4:11F4:2C47) dhe riktheu rishikimin 2087108 nga Astronomi06: nevojiten burimet
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 2A00:23C7:CB07:CC00:4853:45F4:11F4:2C47) dhe riktheu rishikimin 2087108 nga Astronomi06: nevojiten burimet)
 
 
== Formimi i Legalitetit ==
Të pakënaqur që nuk u pyetën në lidhje me prishjen e Marrëveshjes së Mukjes, zogistët të udhëhequr nga Abaz Kupi, shpallën ndarjen nga Fronti Nacional-Çlirimtar dhe formuan lëvizjen e tyre "Legalitetin". Ata kërkonin rikthimin e Ahmet Zogut në fuqi, pasi sipas tyre ai ishte pushteti i ligjshëm (legal) në Shqipëri.Ata nuk ndermoren kurre asnje aksion kunder pushtuesve Nazist me gjithe kerkesat e shumta e bera nga misionet e aleateve anglo-amerikan te pranishme ne vend .
 
== Lufta Civile ==
=== Faza I, Shqipëria e Jugut ===
Shqipëria Jugore ishte teatri kryesor i Luftës "Civile", pasi dy forcat kryesore pjesëmarrëse, Fronti Nacional-Çlirimtar dhe Balli Kombëtar ishin të shtrira në jug të vendit. Masakrat dhe atentatet nga të dy palët, por veçanërisht nga ana e Ballit ne bashkepunim me okupatoretkomunistëve ishin lanë me qindra të vdekur anekënd jugut të vendit. Më 8 shtator 1943, Fronti vrau 6 të rinj ballistë në fshatin Ziçisht . Kishte pasur përplasje edhe gjatë muajit gusht, më e rëndësishmja në Libohovë. Data 1 tetor mund të konsiderohet si fillimi zyrtar i luftës civile, meqënëse në këtë datë urdhërohet nisja e saj. Në letrën dërguar më 1 tetor KQ të PK të Gjirokastrës, E. Hoxha urdhëronte: "Bashkimi me Ballin Kombëtar tani është një punë e vdekur dhe s'bisedohet më për atë punë. Tani bisedohet shpartallimi i tij." Po më 1 tetor 1943, E.Hoxha i dërgonte një letër-qarkore Liri Gegës ("Muzhikut") dhe për veprim gjithë komiteteve qarkore të PKSH, në të cilën urdhëron nisjen e luftës pa marrë parasysh asnjë rrethanë e pasojë kundër Ballit Kombëtar si armik kryesor: "Puna politike kundër Ballit nuk duhet të jetë e vetme në këto raste, ajo duhet të ndihmojë veprimet ushtarake të cilat duhet të jenë deçizive, nuk mjaftojnë mitingje e konferenca, por duhet menjëherë të merret pushteti." – kërkonte me këmbëngulje E.Hoxha. Nuk ishinIshin komunistët ata që u hodhën në fillim në sulm, por bashkepunimi i hapur i drejtuesve te Ballit Kombetar me Nazistet Gjerman, te cilet mendonin se me gjuhen e armeve e me ndihmen e Nazisteve do te shkaterronin rezistencen komuniste, beri qe konflikti te pershkallohej edhe ne terren. Balli u kap në befasi nga deshtimi i kesaj taktike sepse më 16 shtator kishte humbur jetën në përpjekje me italianët e kapitulluar tashme, komandanti i Ballit Kombëtar Hysni Lepenica. Tre ditë më vonë, më 19 shtator, ishte vetëvrarë një tjetër komandant i Ballit, Safet Butka. Më 13 tetor, komunistët denojnemasakrojnë si bashkepuntor te okupatoritpa mëshirë 2 anëtarë të Ballit, në Melçem të Korçës. Në datat 13-18 tetor, nga luftimet e zhvilluara në Pogradec mbetën të vrarë 8 civilë të pafajshëm. Më 16 tetor nga luftimet e zhvilluara në Libofshë, mbetën të vrarë 121 partizanë dhe 10 ballistë. Më 21 tetor, forcat partizane kapën rob dhe ekzekutuan pa mëshirë 68 ushtarë të Ballit Kombëtar në një fshat të Lushnjes, si hakmarrje ndaj sulmit ne pabesi te ketyre forcave balliste ndaj cetave partizane disa dite me pare ! . Në Çermenikë, forcat komuniste ekzekutuan disa70 ushtarë të Ballit Kombëtar te kapur rob. Në Kuçovë mbetën të vrarë 27 partizanë dhe 2 ballistë. Më 29 tetor, komunistët vranë në Kavajë 2 anëtarë të Ballit, bashkepuntor te okupatorit. Në Korçë, Balli dhe komunistët përplasen në Grybec. Vriten 5 ballistë dhe 4 të tjerë kapen rob. Në nëntor Balli riorganizohet dhe hidhet në kundërsulm duke upërfituar vendosuredhe nen urdhrat e Nazisteve Gjerman ne ate qe quhetnga Ofensiva e Përgjithshme e Dimrit, që Komanda Gjermane kishte vendosur të bënte kundër forcave partizane. BallitShumë Kombetarçeta iu bashkuaBallit i gjithiiu bashkuan ofensivës gjermane, duke e parë si të vetmen mundësi për të shpartalluar LANÇFANÇ-in. Ndërkohë pjesa tjetër e Ballit riorganizoi forcat e zonave të Beratit, Korçës dhe Gjirokastrës dhe u hodh në kundërsulm. Por komunistët nuk u shpartalluan, por me ndihmën e misioneve britanike (të cilat kishin prerë çdo lloj ndihme për Ballin) ata mundën të çanin rrethimin e dyfishtë gjermano-ballist dhe përqëndruan forca të fuqishme në Berat dhe Elbasan. Balli Kombëtar e kishte humbur betejën për Shqipërinë e Jugut, dhe tashmë po tërhiqej në veri bashkë me forcat gjermane. Komunistët vazhduan me politikën e tyre të terrorit duke kryer gjatë muajve nëntor-dhjetor perndjekjemasakra të panumërta te bashkepuntorve te okupatorit nazist në Vlorë, në Mallakastër, në Voskopojë (ku u gjet një varr masiv me 185 trupa, per te cilet nuk dihet koha apo motivi ). Më e njohura mbetet Lufta e Dukatit e zhvilluar më 30 nëntor, ku nga përplasja midis forcave partizane dhe atyre balliste, ngelën të vrarë 14 partizanë dhe 10 ballistë, e kulmoi me shpartallimin e plote te forcave Balliste ! . Në [[Beteja e Gjormit|Luftën e Gjormit]], u dogjën 52 shtëpi nga forcat Nazisto-Balliste , pas 26 orësh luftimi. Në Mavrovë, pas 16 orësh luftimi mbetën të vrarë 24 partizanë nag forcat Nazisto-Balliste. Te tjera përplasje të përgjakshme pati kudo në Vlorë, në Gjirokastër, në Korçë, dhe në Berat.
 
=== Faza II, Shqipëria e Veriut ===