Dallime mes rishikimeve të "Konferenca e Jaltës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:Conferencia de Yalta.jpg|250px|thumb|Churchilli, Roosevelti dhe Stalini]]
'''Konferenca e Jaltës''' ishte një takim diplomatik të krerëve aleate Franklin D. Roosevelt (Shtetet e Bashkuara të Amerikës), Winston Churchill (Mbretëria e Bashkuar) dhe Josif Stalin (BRSS) e cila gjendet në vendpushimin Crimean e Jaltës, 4 në 11 shkurt 1945. Ky ishte takimi i dytë i tre takimit Aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore (1939-1945). Temat e konferencës ishin kryesisht ndarjen e Gjermanisë dhe shpërndarjen e energjisë në Evropë pas përfundimit të luftës.
worked by him
 
 
== Vendimet ==
{{commonscat|Yalta conference}}
* [http://www.documentarchiv.de/in/1945/krimkonferenz_bericht.html Documentarchiv.de: ''Auszüge aus dem Originaltext der Erklärung von Jalta in deutscher Übersetzung''] (Stand: 5. September 2008)
 
[[Kategorie:Histori europiane]]
 
[[Kategoria:Konference nderkombetare (Politik)]]