Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhaferr bej Ypi"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v ({{DEFAULTSORT:}})
v
| Emblema_përshkrim =
}}
'''Xhaferr bej Ypi''' ([[Starje]], [[1878]] - [[17 Nëntor|17 nëntor]] [[1940]]) nëpunësnënpunës, deputet, ministër dhe kryeministër shqiptar.
 
==Biografia==
U diplomua në Universitetin e Stambollit për Drejtësi. Më 1900 e deri më 1912 shërbeu si funksionar i administratës osmane.
 
Më 1920 është përfaqësues i Durrësit në [[Kongresi i Lushnjes|Kongresin e Lushnjes]].<ref name=":0">{{Cite book|title=[[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet]]|last=Dervishi|first=Kastriot|publisher=55|language=sq|year=2012|isbn=9789994356225|location=Tiranë|pages=246}}</ref> Pas punimeve u caktua prefekt i Beratit,<ref>{{Cite book|title=Ballafaqime politike në Shqipëri (1897-1942)|last=Vllamasi|first=Sejfi|publisher=Vllamasi|language=sq|year=2012|origyear=1950'|isbn=978-9928-140-54-8|location=Tiranë|pages=208|ref=harv}}</ref> dhe nga nëntori i 1920 deri më 1921 qe ministër i Drejtësisë. Si udhëheqës i Partisë Popullore, në fund të dhjetorit 1921 ai formoi një qeveri ku [[Fan Noli]] ishte ministri i Punëve të Jashtme dhe [[Mbreti Zogu I|Ahmet Zogu]] ishte ministri i Punëve të Brendshme. Deri në 4 dhjetor 1922, ishte Kryeministër Ypi. Nga 2 dhjetor 1922, deri në 31 janar 1925, Ypi ishte anëtar i [[Këshilli i Naltë i Regjencës|Këshillit të Naltë]]. Në qershor 1924 ai u largua nga Shqipëria për shkak të [[Lëvizja e qershorit|Lëvizjes së qershorit]], por vazhdonte ta mbante postin zyrtarisht.
 
Gjatë Mbretërisë së Zogut, Ypi është Kryeinspektori i Gjykatës Mbretërore. Më 1927-29 emërohet si ministër i Arsimit.