Ndryshimi mes inspektimeve të "Dieta Keto"

26 bytes added ,  2 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (added Category:Ushqim using HotCat)
v
 
{{pp|forma e shkrimit}}
Nje diete'''Dieta ketogjene''' eshte nje diete ne te cilen shumica e kalorive vijne nga yndyra. Vetem nje numer i vogel i kalorive vijne nga karbohidratet. Dieta e detyron trupin te djege me shume yndyra sesa karbohidrate per energji. Por nese nuk hani karbohidrate mjaftueshem,trupi juaj ka nje sistem rezerve te djegies se yndyres.Melcia mund te perdore yndyren e ruajtur dhe yndyren qe hani per energji. Yndyra e ruajtuar ndahet ne dy pjese,acidet yndyrore dhe trupat ketone. Trupat e ketonit fuqizojne trurin ne vend te glukozes.Kjo gjendje per te pasur shume trupa ketone ne gjakun tuaj quhet “Ketosis”