Dallime mes rishikimeve të "Stefan Dushani"

ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Bibliografia: Mangësi të dhënash)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular Android app edit
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''[[Stefan (titull)|Stefan]] Urosh IV Dushan Nemanjiqi''' ([[Gjuha serbe|serbisht]]: Стефан Урош IV Душан Немањић; 1308 – 20 dhjetor 1355), ishte Mbret i [[Serbia|Serbisë]] nga 8 shtatori 1331 kurse nga prilli 1346 deri në vdekjen e tij u vetëshpall Perandor dhe Autokrat i Serbëve, Bullgarëve, Grekëve dhe Shqiptarëve. Dushani pushtoi një pjesë të madhe të [[Evropa juglindore|Evropës juglindore]], duke u bërë një nga mbretërit më të fuqishëm të epokës. Ai miratoi kushtetutën e [[Perandoria Serbe|Perandorisë serbe]], e njohur si ''[[Kodi i Dushanit]]'', ndoshta vepra letrare më e rëndësishme e mesjetës së Serbisë.
 
Ky Individë nuk quhej Stefan Dushani, por emri i tij i vërtetë ishte Stefan Vuko Brankovič (Čerrnovič): pra njëri prej djemëve të Uzurpatorit zllavë të Fronit të qytetit të Zmeredevos, i ashtuquajtur Čerrnovič (Brankovič) Vuko.
ghj