Ndryshimi mes inspektimeve të "Kategoria Superiore"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.126.26) dhe riktheu rishikimin 2070756 nga Fjorilda09)
| kupa_ndërkombëtare = [[UEFA Liga e Kampionëve]],[[UEFA Kupa]]
| kampioni = [[FK Partizani|Partizani]]
| sezoni = [[2018–192019–20 Kategoria Superiore|2018–192019–20]]
| klubi_më_i_sukseshëm = [[KF Tirana]] (2425)
| i pari =
| tv = [[DigitAlb]] <br> [[SuperSport]]
| website = [http://www.fshf.org fhsf.al]
}}
'''Kategoria Superiore''' e njohur edhe si ''Superliga'' është niveli më i lartë i futbollit në [[Shqipëri]]. Më parë ajo është quajtur Kategoria e Parë edhe Kategoria A1, por që nga viti 1999 është emërtuar me emrin që mban edhe sot. [[KF Tirana]] janë klubi më i suksesshëm duke fituar 2425 tituj kampionë.
 
Në Superligë në sezonin aktual marrin pjesë 10 skuadra. Fituesja e sezonit të Superligës quhet Kampione e Shqipërisë dhe fiton të drejtën te shkojë në raundin e dytë eliminator të [[Liga e Kampionëve|Ligës së Kampionëve]]. Vendi i dytë ose nën-kampioni fiton të drejtën të shkojë në raundin e parë eliminator të Ligës së Europës. Vendi i tretë gjithashtu shkon në raundin e parë eliminator të Ligës së Europës. Dy vendet e fundit bien në [[Kategoria e Parë|Kategorinë e Parë]] dhe nuk ka ndeshje play-out.
|-
| [[KF Tirana]]
| <center>'''2425'''*
| <center>13
| [[Kategoria e Parë 1911|1911]] (jozyrtar), [[Kategoria e Parë 1930|1930]], [[Kategoria e Parë 1931|1931]], [[Kategoria e Parë 1932|1932]], [[Kategoria e Parë 1934|1934]], [[Kategoria e Parë 1936|1936]], [[Kategoria e Parë 1937|1937]], [[Kategoria Superiore 1939|1939]] (ende i pazyrtarizuar nga [[Federata Shqiptare e Futbollit|FSHF]]), [[Kategoria Superiore 1942|1942]] (ende i pazyrtarizuar nga [[Federata Shqiptare e Futbollit|FSHF]]), [[Kategoria e Parë 1964-65|1964-1965]], [[Kategoria e Parë 1965-66|1965-1966]], [[Kategoria e Parë 1968|1968]], [[Kategoria e Parë 1969-70|1969-1970]], [[Kategoria e Parë 1981-82|1981-1982]], [[Kategoria e Parë 1984-85|1984-1985]], [[Kategoria e Parë 1987-88|1987-1988]], [[Kategoria e Parë 1988-89|1988-1989]], [[Kategoria e Parë 1994-95|1994-1995]], [[Kategoria e Parë 1995-96|1995-1996]], [[Kategoria e Parë 1996-97|1996-1997]], [[Kategoria Superiore 1998-99|1998-1999]], [[Kategoria Superiore 1999-00|1999-2000]], [[Kategoria Superiore 2002-03|2002-2003]], [[Kategoria Superiore 2003-04|2003-2004]], [[Kategoria Superiore 2004-05|2004-2005]], [[Kategoria Superiore 2006-07|2006-2007]], [[Kategoria Superiore 2008-09|2008-2009]], [[Kategoria Superiore 2019-20|2019-2020]]
|-
| [[KS Dinamo|Dinamo]]
| [[FK Kukësi|Kukësi]]
| <center>'''1'''
| <center>56
| [[2016–17 Kategoria Superiore|2016-2017]]
|-
|}
 
* [[KF Tirana]] dhe [[KF Vllaznia]] duhet të bëhen përkatësisht me '''2627''' dhe '''10''' kampionate, nëse njihen zyrtarisht nga [[Federata Shqiptare e Futbollit|FSHF]] trofetë e fituara në periudhën e Luftës. Lexo më poshtë për më shumë informacion.
* Me vendim të Komisionit të Etikës, klubit [[KF Skënderbeu]] përkohësisht iu hoq titulli kampion i [[2015–16 Kategoria Superiore|sezonit 2015-16]], pas akuzave nga UEFA për trukim ndeshjesh. <ref>[http://balkanweb.com/site/lajm-i-fundit-komisioni-i-etikes-vendos-skenderbeut-i-hiqet-titulli-kampion/ Balkanweb]</ref> Gjithsesi, pas vendimit më të fundit të UEFA-s, ky titull iu rikthye.
 
|-
|[[2019]] || [[FK Partizani]] || [[Tiranë]]
|-
|[[2020]] || [[KF Tirana]] || [[Tiranë]]
|}
 
 
[[2019]] '''[[FK Partizani]]'''
 
[[2020]] '''[[KF Tirana]]'''
 
== Ekipet kampion që kanë yje ne fanellë ==