Ndryshimi mes inspektimeve të "KF Tirana"

5 bytes added ,  2 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| socks2 = 000000
}}
'''Klubi i Futbollit Tirana''' është një klub futbolli [[Shqipëria|shqiptar]] me seli në [[Tiranë]], kryeqytetin e [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Ekipi i meshkujve është degë e klubit shumësportësh [[SK Tirana]], dhe është klubi i futbollit më i suksesshëm në Shqipëri, duke fituar 5152 trofe madhorë të njohur zyrtarisht nga FSHF. Klubi luan në [[Kategoria Superiore|Kategorinë Superiore]], elita e futbollit shqiptar. Ndeshjet në shtëpi i luan në [[Stadiumi "Selman Stërmasi"|Stadiumin Selman Stërmasi]].
 
Klubi u themelua më 15 gusht 1920 nën emrin Shoqata Sportive Agimi,<ref name="Dizdari12"/> dhe dhjetë vite më pas morën pjesë në kampionatin e parë zyrtar kombëtar të zhvilluar në Shqipëri. Që nga ajo kohë, Tirana mori pjesë në çdo kampionat të luajtur. Gjithsesi, vëndi i nëntë në [[2016–17 Kategoria Superiore|sezonin 2016–17]] bëri që klubi të zbriste për herë të parë në [[Kategoria e Parë|Kategorinë e Parë]].<ref name="Rënja"/>
 
==Trofetë==
Tirana është klubi më i suksesshëm dhe më i dekoruar i Shqipërisë. Bardheblutë mbajnë rekord kombëtar për trofetë e fituar në çdo kompeticion të luajtur në Shqipëri; kampionat, kupë e superkupë.<ref>{{cite web|url=http://www.arkivalajmeve.com/Tirana-24-here-kampione-e-Shqiperise.248539/|title=Tirana, 24 here kampione e Shqiperise|publisher=Arkiva Shqiptare e Lajmeve|language=sq|date=24 maj 2009|accessdate=15 gusht 2018}}</ref> Trofeu i parë në historinë e klubit ishte [[Kategoria Superiore|Kampionati Kombëtar Shqipëtar]], i zhvilluar në vitin [[Kategoria e Parë 1930|1930]]; ky ishte kompeticioni i parë zyrtar i mbajtur në Shqipëri.<ref name="Kampionati i parë"/> Trofeu më i fundit i fituar nga klubi është trofeu i fituesit [[Kategoria e ParëSuperiore]] më 1619 majKorrik 20182020.<ref name="Titulli i Kategorisë së Parë"/>
 
Tirana ka edhe dy trofe kampionati, të luajtura dhe fituara me djersë gjatë sezoneve [[Kategoria Superiore 1939|1939]] dhe [[Kategoria Superiore 1942|1942]], ku u luajt futboll i vërtetë dhe ku secili prej tyre është i bazuar në detaje dhe dëshmi të gjalla. [[Federata Shqiptare e Futbollit|FSHF]] ende heziton ti njohë këto evenimente zyrtarisht.
|rowspan="4" |'''Shqipëri'''
! scope=col|[[Skeda:Star full.svg|20px]] [[Skeda:Star full.svg|20px]] [[Kategoria Superiore]]
|bgcolor="#eedd82"|'''2425'''
| [[Kategoria e Parë 1930|1930]], [[Kategoria e Parë 1931|1931]], [[Kategoria e Parë 1932|1932]], [[Kategoria e Parë 1934|1934]], [[Kategoria e Parë 1936|1936]], [[Kategoria e Parë 1937|1937]], [[Kategoria e Parë 1964-65|1964–65]], [[Kategoria e Parë 1965-66|1965–66]], [[Kategoria e Parë 1968|1968]], [[Kategoria e Parë 1969-70|1969–70]], [[Kategoria e Parë 1981-82|1981–82]], [[Kategoria e Parë 1984-85|1984–85]], [[Kategoria e Parë 1987-88|1987–88]], [[Kategoria e Parë 1988-89|1988–89]], [[Kategoria e Parë 1994-95|1994–95]], [[Kategoria e Parë 1995-96|1995–96]], [[Kategoria e Parë 1996-97|1996–97]], [[Kategoria Superiore 1998-99|1998–99]], [[Kategoria Superiore 1999-00|1999–2000]], [[Kategoria Superiore 2002-03|2002–03]], [[Kategoria Superiore 2003-04|2003–04]], [[Kategoria Superiore 2004-05|2004–05]], [[Kategoria Superiore 2006-07|2006–07]], [[2008–09 Kategoria Superiore|2008–09]], [[2019–20 Kategoria Superiore|2019–20]]
|-
! scope=col|[[Kategoria e Parë]]