Dallime mes rishikimeve të "Hashim Thaçi"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
si [[NATO]], [[BE]], [[OKB]], etj.
 
== Si peresidentpresident i Kosovës ==
Thaçi u zgjodh President i Kosovës në shkurt të vitit 2016, dhe mori detyrën më 7 Prill 2016.<ref name="bbc_08-04-2016">{{Cite web |title=Kosovo's Hashim Thaci: From guerrilla leader to president |last=Delauney |first=Guy |work=[[BBC News]] |date=8 April 2016 |access-date=25 June 2020 |url=https://www.bbc.com/news/world-europe-35984823 }}</ref>
 
Gjatë presidencës së tij Thaçi ishe pro ratfikimit të demarkacionit me [[Mali i Zi|Malin e Zi]].<ref>https://www.trt.net.tr/shqip/ballkani/2018/01/09/kosove-presidenti-thaci-kerkon-ratifikimin-e-demarkacionit-me-malin-e-zi-884675
</ref> Ratfikim ky i cili nuk ishte pa pasoja për banorët në vitin 2020 në pikën kufitare në Qakorr dhe ne fshatin Llukë forcat malazeze kanë filuar të dëbojnëdëbuar banorët.<ref>http://top-lajme.com/pasojat-e-demarkacionit-me-malin-e-zi-fillon-debimi-i-banoreve-nga-kulla-e-zhlepit/</ref><ref>https://telegrafi.com/lajci-forcat-malazeze-po-debojne-banoret-e-fshatit-lluke-pasojat-e-demarkacionit-kane-filluar/</ref>
 
Në vitin [[2020]] ish-këshilltari për Siguri Kombëtare i Presidentit amerikan [[Donald Trump]], John Bolton, tha se ideja per shkëmbimin e terriotereve vinte nga presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë [[Aleksandar Vuçiç|Aleksandar Vuçiq]].<ref>https://abcnews.al/bolton-ideja-e-shkembimit-te-territoreve-erdhi-nga-thaci-e-vucic/</ref> Kurse për opinionin publik Thaçi tha disa vite më parë se ishte pro bashkimit me Luginën e Preshevës dhe kunder ndarjes dhe shkëmbimit të terriotoreve.<ref>https://www.trt.net.tr/shqip/ballkani/2018/08/28/kosove-thaci-po-bashkimit-me-luginen-jo-ndarjes-dhe-shkembimit-te-territoreve-1039276</ref>