Dallime mes rishikimeve të "Hashim Thaçi"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
 
Gjatë presidencës së tij Thaçi ishe pro ratfikimit të demarkacionit me [[Mali i Zi|Malin e Zi]].<ref>https://www.trt.net.tr/shqip/ballkani/2018/01/09/kosove-presidenti-thaci-kerkon-ratifikimin-e-demarkacionit-me-malin-e-zi-884675
</ref> Ratfikim ky i cili nuk ishte pa pasoja për banorët si rezultat Kosova humbi territor sipas ekspertëve<ref>https://www.periskopi.com/ekspertet-kosova-humb-territor-mali-zi-fiton-territor-per-70-44-kilometra-shume/</ref> dhe në vitin 2020 në pikën kufitare në Qakorr dhe ne fshatin Llukë forcat malazeze kanë dëbuar banorët nga banimet.<ref>http://top-lajme.com/pasojat-e-demarkacionit-me-malin-e-zi-fillon-debimi-i-banoreve-nga-kulla-e-zhlepit/</ref><ref>https://telegrafi.com/lajci-forcat-malazeze-po-debojne-banoret-e-fshatit-lluke-pasojat-e-demarkacionit-kane-filluar/</ref>
 
Në vitin [[2020]] ish-këshilltari për Siguri Kombëtare i Presidentit amerikan [[Donald Trump]], John Bolton, tha se ideja për shkëmbimin e terriotereve vinte nga presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë [[Aleksandar Vuçiç|Aleksandar Vuçiq]]. ishin ideatorët për shkëmbimin e terriotereve mes Kosoves dhe Serbise që do të thotë dhënien e Veriut dhe marrjen e Luginës së Preshevës<ref>https://abcnews.al/bolton-ideja-e-shkembimit-te-territoreve-erdhi-nga-thaci-e-vucic/</ref> Kurse për opinionin publik Thaçi thaështë shprehur disa vite më parëherë se ishte pro bashkimit me Luginën e Preshevës dhe kunderkundër ndarjes dhe shkëmbimit të terriotoreve.<ref>https://www.trt.net.tr/shqip/ballkani/2018/08/28/kosove-thaci-po-bashkimit-me-luginen-jo-ndarjes-dhe-shkembimit-te-territoreve-1039276</ref>
 
Po ashtu më [[24 qershor]] të vitit [[2020]] Hashim Thaçi është akuzuar nga Gjykata e Hagës për krime lufte ku edhe u intervestua rreth katër ditë rresht.<ref>https://balkaninsight.com/2020/06/24/hashim-thaci-akuzohet-per-krime-lufte/?lang=sq</ref>