Dallime mes rishikimeve të "Ummeti"

22 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
 
[[Skeda:Islam in Europe-2011.svg|parapamje|Përqindja e muslimanëve në Evropë]]
Termi [[Feja islame|islam]] '''ummet''', nga [[turqishtjaGjuha shqipe|shqip]] edhe '''ymet''' (rrallë nga [[turqishtja]] edhe ''ummahumma'', [[Gjuha arabe|arabisht]] أمة = ummaummah = bashkësi, komunitet) është një fjalë arabe që domethën 'bashkësi'.
 
Është e njëvlefshme me ''ummat al-Islām'' (ar. الأمة الإسلامية, 'bashkësia islame') dhe përdoret gjerësisht për të shënjuar bashkësinë e popujve muslimanë. Në [[Kurani|Kuran]] fjala ummet përdoret shpesh për të përshkruar një bashkësi të vetme që bashkëndan besojmën fetare, më së shumti ato bashkësi që janë paracaktuar drejt një plani hyjnor shpëtimi. Në kontekstin panislamik, fjala ''ummah'' shënjon ''bashkësinë e besimtarëve'' (أمة المؤمنين ''ummat al-muʼminīn'').