Dallime mes rishikimeve të "Fener deti"

4 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
 
'''Fenerdeti''' ose fari i detit është një kullë, ndërtesë ose një lloj tjetër strukture e krijuar për të lëshuar dritë të fortë nga një sistem llambash dhe [[Thjerra optike|lentesh]] me qëllim të ofrimit të ndihmës për drejtuesit e anijeve gjatë lundrimit në det ose në rrugët e brendshme ujore.
 
Dritat e fanarëve shënojnë vija të rrezikshme bregdetare, cekëtina të rrezikshme, shkëmbinj nënujorë, shkëmbinj dhe hyrje të sigurta në porte;, atoet. Ato gjithashtu ndihmojnë në navigacionin ajror. Të përdorur gjerësisht në të kaluarën, tani numri i fenerëve të detit ka rënë shumë për shkak të shpenzimeve të mirëmbajtjes si dhe për shkak se është bërë joekonomik që nga ardhja e sistemeve të navigimit elektronik e që janë më të lira dhe shpesh janë edhe më të efektshme.
 
== Galeria ==