Xhindi: Dallime mes rishikimesh

9 bytes added ,  3 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.4.247) dhe riktheu rishikimin 1509435 nga 79.106.109.169
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.4.247) dhe riktheu rishikimin 1509435 nga 79.106.109.169
Rreshti 1:
[[File:Kitab al-Bulhan --- demons.jpg|thumb]]
'''Xhindët''' ([[Arabishtja|ar.]] الجن ''al-xhinn''; njëjës '''Xhindi''', [[Arabishtja|ar.]] الجني ''al-xhinni'') janë krijesa të krijuemekrijuara nga [[Allahu]], nga [[zjarri]] që nuk lëshon tym.
 
Ata përmendenjanë të përmendur në [[Kurani|Kuran]] (në suren e 72-të, e quejtunquajtur ''[[Suretu El Xhinn]]'') si krijesa që banojnë në njinjë botë të padukshme për [[Njeriu|njerëzit]]. Xhindët, ashtu si [[Njeriu|njerëzit]], kanë lirinëliri me zgjedhëzgjedhin ndërmjetabamitbëjnë mirë ose keq. Këtë liri nuk e kanë [[Engjëjt në Islam|engjëjt]]. SikurSi njerëzit, kanë shoqninëshoqërinë e tynetyre dhe jetojnë në bashkësi. EdheAta psenuk njerëzitjanë nuk munddukshëm t'ipër shohinnjerëzit, por në të xhindëtkundërt, ata mund t'i shohin njerëzit.
 
{{islam-cung}}