Dallime mes rishikimeve të "Kamëza"

14 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
[[Skeda:Tirana Albania pano 2004-07-14 - Kamza part.jpg|thumb|300px|Kamza, pamja nga [[Dajti]]]]
'''KamzaKamëza''' është një qytet në veriperëndim të qytetit të [[Tiranë]]s, me afërsisht 90.000 banorë (2009). Në këtë vend në vitin [[1952]] u hap Universitetiuniversiteti i parë shqiptar "[[Universiteti Bujqësor i Kamzës]]".
 
== Prejardhja e emrit ==
Për prejardhjen e emrit "Kamza" ka dy teori:
* Emri Kamëz lindi rreth vitit 1430. Dëshmitë e arritura deri në ditët tona pohojnë se në tokat e Kamzës kishte shumë ullinj të egër. Rreth trungut mbinin filiza që quheshin kamzakamëza ulliri dhe për këtë arsye tokat midis lumit të Tiranës dhe Tërkuzës u quajtën Kamza.
* Në vitin 1431 del në pah emri Kamëz, e cila akoma nuk ka autorësinë e saj, por sipas gojëdhënave, kur një grua e vjetër po tirrte lesh, kalimtarë të rastit e pyesin: “Çfarë po bën moj nënë?” gruaja u përgjigjet: “Po thur në kamëz”. Kështu mendohet se i ngeli ai emër, që edhe sot nuk ka ndryshuar, por ka marrë përmasa të tjera.
 
 
== Shendetësia ==
*Në territorin e Bashkisë Kamëz ekzistojnë dy qëndra shëndetësore të vendosura në: qendër të Kamzës dhe Bathore.
*Qendra Shëndetësore Kamëz ka në juridiksion dhe ambulancat e fshatrave Laknas, Valias, Valias i Ri, Frutikulturë, Zall-Mner.
*Qender Kamez dhe Bathore.
*QëndraQendra Shëndetësore KamëzBathore ka në juridiksion dhe ambulancat e fshatravelagjeve Laknas1, Valias2, Valias3, i4, Ri5, Frutikulturë6, Zall-Mner7 Bathore si dhe ambulancën e fshatit Bulçesh.
*Qëndra Shëndetësore Bathore ka në juridiksion ambulancat e lagjeve 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Bathore si dhe ambulancën e fshatit Bulçesh.
 
== Kryetarët e bashkisë ==
*PellumbPëllumb Lepi lindur 30/06/1952 vitet e qeverisjes 1992-1996
*Ruzhdi Keçi lindur 12/04/1953 1996-2000
*Fran Gjini lindur 19/02/1955 2000-2003
*Agim Cani lindur 13/05/1958 2003-2007
*[[Xhelal Mziu]] lindur 14/04/1967 2007- 2019
*[[Rakip Suli]] lindur 22/09/1965 2019 dhe vazhdon
 
Qendra e Kamzës ndodhet 7 km larg kryeqytetit, Tiranës, në veriperëndim të saj. Kufizohet nga veriu me Krujën, nga jugu me Tiranën, nga lindja me Zall-Herrin dhe nga perëndimi me BërxullënBërxullin. Terreni në përgjithësi është i sheshtë, me një pjerrësi të lehtë drejt veriperëndimit. Zona ndodhet në një kuotë që varion nga 80-90 m mbi nivelin e detit në pjesën jugore, që zbret në 45 m mbi nivelin e detit, pranë aeroportit të Rinasit në pjesën veriore. Përshkohet nga rruga kombëtare që lidh kryeqytetin me Veriun e vendit. Kamëza ndodhet në trekëndëshin strategjik: kryeqyteti Tiranë - aeroporti i Rinasit - porti i Durrësit, gjë që ofron mundësi të mëdha për zhvillim.
 
== Shiko dhe këtë ==