Ndryshimi mes inspektimeve të "Kupa e Futbollit Femra"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
 
 
==Historia==
Në vitin 2009-10 u luajt edicioni i 1rë zyrtar i Kupës me pjesëmarrjen e 4 ekipeve më të mira. [[Tirana AS]] e fitoi atë për të parën herë duke mundur thellë me rezultatin 6-0 formacionin shkodran [[The Door]].<ref>[http://www.kftirana.info/femra.html] Tirana AS fiton kupën e parë</ref>
Trofeun e sezonit më të fundit, 2019-20 e fitoi ekipi shkodran [[Vllaznia Shkodër]] që mundi në finale ekipin [[TiranaKS AS]]Apolonia me rezultatin 104-10<ref>[http://www.panorama.com.al/sport/kupa-e-shqiperise-futboll-femra-vllaznia-e-papermbajtshme-triumf-me-4-gola-ne-finale/] Vllaznia e papërmbajtshme, triumf me 4 gola në finale</ref>.
 
== Fituesit ==
* 2009/10 [[Tirana AS]] (sistem eliminimi)<ref>[http://rsssf.com/tablesa/alba-wom09.html]; RSSSF</ref><ref>[http://albaniansport.net/?fq=brenda&m=shfaqart&aid=593]; Afron sezoni i dytë</ref>
* 2010/11 [[KS Ada Velipojë]]<ref>[http://albaniansport.net/?fq=brenda&m=shfaqart&aid=2562]; Ada Velipojë fiton Kampionatin!</ref>
* 2011/12 [[Jubani Shkodër]]<ref>[http://www.panorama-sport.com/lajme-flash/juban-danja-fiton-kupen-e-shqiperise-per-femra/] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20141017224303/http://www.panorama-sport.com/lajme-flash/juban-danja-fiton-kupen-e-shqiperise-per-femra/ |date=17 tetor 2014 }} Juban Danja fiton kupën</ref>
* 2012/13 [[Jubani Shkodër]]
* 2013/14 [[KS Vllaznia Shkodër]]
* 2014/15 [[KS Vllaznia Shkodër]]<ref>[http://albaniansport.net/new/futbolli-i-femrave-vllaznia-mund-kukesin-shpallet-fituese-e-kupes-se-shqiperise/] Vllaznia mund thellë Kukësin dhe fiton kupën e parë</ref>