Dallime mes rishikimeve të "George Floyd"

37 bytes removed ,  1 vit më parë
Skeda Black_Lives_Matter_Rotterdam_(19).jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej P199
v
(Skeda Black_Lives_Matter_Rotterdam_(19).jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej P199)
{{Infobox person|emri=George Floyd|arsimimi=South Florida Community College|datëlindja=14 tetor 1973<ref>{{Cite web|url=https://www.estesfuneralchapel.com/obituaries/George-Floyd-7/|title=Mr. George Floyd Jr. - View Obituary & Service Information|language=en|website=Mr. George Floyd Jr. Obituary}}</ref>|vendlindja=Fayetteville, [[North Carolina]], SH.B.A.|data e vdekjes={{Death date and given age|2020|5|25|46}}|vendvdekja=[[Minneapolis]], [[Minnesota]], SH.B.A.|profesioni=Ngasës kamionësh, roje sigurimi|qyteti ku jeton=Houston, Texas, U.S.|fëmijë=5|foto=Black Lives Matter Rotterdam (19).jpg}}
'''George Perry Floyd Jr.''', shqiptohet ''Xhorxh Peri Fllojd Xhunjër'' (14 tetor 1973 - 25 maj 2020), ishte një afrikano-amerikan [[Vrasja e George Floyd|që vdiq gjatë një arrestimi policie]] në [[Minneapolis|Minneapolis, Minesota]] më 25 maj 2020. [[Protestat për George Floyd|Protestat në përgjigje]] të vdekjes së Floyd, dhe më gjerësisht ndaj dhunës policore kundër amerikanëve të tjerë të zinj, u përhapën shpejt në Shtetet e Bashkuara dhe ndërkombëtarisht.