Dallime mes rishikimeve të "Vllehët"

158 bytes removed ,  1 vit më parë
v (U kthye versioni 1868663 i bërë nga Diago01 (diskutimet) Referenca?)
Etiketa: Undo
Emri vllah, ka prejardhje gjermane, nga fjala ''Walha'', që do të thotë ''i huaj'', ''i jashtëm'', një fjalë e përdorur nga popujt gjermanë për popujt që flisnin gjuhë romane (latine) dhe për fqinjët keltë. Fjala mund të ketë prejardhjen dhe nga fisi [[kelt]] ''Volcae''.
 
Në trojet shqiptare vllehët janë quajtur me disa emra edhe ''vllahë'', ''gogë'', ''arumunë'', ''çobenj'', ''llacifacë, llahingë'' (femër vllehe, tashmë në Shkodër kjo fjalë nënkupton vetëm një femër llafazane), ''xinxarë'' etj.
 
==Histori==
Si shkruajne autoret greke dhe romake, konsulli Paul Emili mbasi e mundi shtetin Maqedon dhe Epirin krijoi Provincen Romake te Maqedonise. Epirin e shkretoi fare duke vrare rreth një te treten e popullsisë, duke shkateruar 70 qytete e kështjella dhe duke marre 150 mije skllever ne Rome përveç floririt, argjendit etj. Rreth viteve 168-146 para eres se re, u sollen 150.000 banore nga Italia Veriore (nga Toskana) dhe u vendosen si ruajtes anes rruges Egnatia ne pika te ndryshme te saj, qe nga portat e kësaj rruge (Durresi, Vlora, e Arta) deri ne Selanik, ndoshta e pak me tej. Keta banore për te mbijetuar, përveç punës si roje filluan te merren dhe me blegtori. Kur erdhen fiset gjermanike ne shek V debuan nga territoret e Ballkanit gjithë nepunesit romake dhe ata qe e quanin veten romake, kurse vllehte i lane, sepse ata gjatë 6 shekujve ishin kthyer ne një popullsi dygjuheshe dhe nuk e quanin me veten për romake, ishin bere vendalinj, por qe ruanin gjuhen e zakonet e tyre duke marre dhe disa zakone e fjale nga gjuha e vendesve, pra ilireve.
 
Anonymous user