Dallime mes rishikimeve të "Përkujtimorja e paqes në Hiroshima"

v
→‎top: Rregullim i gabimeve me referimet., zëvendësova: |language=Japanese → |language=Ja duke përdorur AWB
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
v (→‎top: Rregullim i gabimeve me referimet., zëvendësova: |language=Japanese → |language=Ja duke përdorur AWB)
}}
 
{{Nihongo|'''Përkujtimorja e paqes në Hiroshima'''|広島平和記念碑|Hiroshima Heiwa Kinenhi}},zakonisht e quajtur edhe si {{Nihongo|'''Kupa e Bombës Atomike''' ose '''Kuba e Bombës-A'''|原爆ドーム|Genbaku Dōmu}} është pjesë e Parkut të Përkujtimit të Paqes në Hiroshimë të Japonisë dhe u caktua një vendi i Trashëgimisë Botërore të [[UNESCO]]-s në vitin 1996. Rrënimi shërben si një përkujtim për njerëzit që u vranë në [[Hedhja e Bombës Atomike në Hiroshima dhe Nagasaki|bombardimet atomike të Hiroshimës]] më 6 gusht 1945. Mbi 70,000 njerëz u vranë menjëherë dhe 70,000 të tjerë pësuan lëndime fatale nga rrezatimi.<ref name="n">{{cite encyclopedia |encyclopedia=Nihon Daihyakka Zensho (Nipponika) |title=原爆ドーム |url=http://rekishi.jkn21.com/ |accessdate=2012-09-18 |year=2012 |publisher=Shogakukan |location=Tokyo |language=JapaneseJa |trans-title=A-Bomb Dome |oclc=153301537 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20070825113418/http://rekishi.jkn21.com/ |archivedate=25 gusht 2007 |df=dmy-all |url-status=dead }}</ref>
 
== Historia ==