Dallime mes rishikimeve të "Selxhukët"

6 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
Rregullim i gabimeve me referimet.
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎Referimet: Referencat -> Referimet duke përdorur AWB)
v (Rregullim i gabimeve me referimet.)
'''Selxhukët''' ([[Gjuha turke|turqisht]]: ''Selçuklu'', [[Gjuha arabe|arabisht]]: سلجوق , ''Saljūq'', ose السلاجقة ''al-Salājiqa''; [[Gjuha perse|persisht]]: ''Saljūqiyān'')
janë një degë e oguzëve, një nga fiset turkike të cilët sunduan pjesë të [[Azia Qendrore|Azisë Qendrore]] dhe Lindjes së Mesme gajtë shekujve 10 dhe 13.<ref name="seljuq">{{Cito web|url=http://www.britannica.com/EBchecked/topic/533602/Seljuq|title=''Seljuq''|accessdate=30 maj 2012|publisher=Encyclopædia Britannica Online|language=engleskiEn}}(engleski)<span id="cxmwlA" tabindex="0">.</span>&#x20;<span id="cxmwlA" tabindex="0">Encyclopædia Britannica Online.</span>&#x20;<span id="cxmwlA" tabindex="0">Vizituar në 30. 05. 2012.</span></ref>
 
Sot, turqit selxhukë konsiderohen si paraardhësit e turqve perëndimorë, banorëve të sotëm të [[Turqia|Turqisë]], [[Azerbajxhani|Azerbajxhanit]] dhe [[Turkmenistani|Turkmenistanit]].<ref>Grousset, Rene, ''The Empire of the Steppes'', (Rutgers University Press, 1991), 161,164; "..renewed the Seljuk attempt to found a great Turko-Persian empire in eastern Iran.</ref><ref>Nishapuri, Zahir al-Din Nishapuri (2001), "The History of the Seljuq Turks from the Jami’ al-Tawarikh: An Ilkhanid Adaptation of the [//sh.wikipedia.org/wiki/Saljuq-nama Saljuq-nama] of Zahir al-Din Nishapuri," Partial tr. </ref>