Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeravica"

42 bytes removed ,  6 muaj më parë
Shtova tri fotografi. #WPWPSQ #WPWP
(Shtova tri fotografi. #WPWPSQ #WPWP)
 
[[Skeda:Gjeravica during the night.jpg|thumb|250px|Gjeravica gjatë natës.]]
[[Skeda:Liqeni i Gjeravicës.jpg|parapamje|Liqeni i Gjeravicës. #WPWPSQ #WPWP]]
{{coord|42.321|N|20.0824|E|source:wikidata|display=title}}
 
[[Skeda:Gjeravica_Kosovo.jpg|thumb|left]]
Kjo maje malore gjendet në perëndim të Kosovës, gjegjësisht në vargmalet e Bjeshkëve të Nemuna që ndajnë kufirin shtetëror të komunës së Deçanit me Shqipërinë. maja e Gjeravicës i takon territorit të komunës së Deçanit dhe afër saj gjendet edhe maja tjetër Gusani që me lartësi mbidetare radhitet menjëherë pas Gjeravicës, Gusani ka lartësi mbidetare 2639 m. maja e Gjeravicës gjendet në gjerësinë gjeografike veriore 42.53° dhe 20.13° të gjatësisë gjeografike lindore.
[[Skeda:Maja e Gjeravicës, Deçan.jpg|parapamje|Maja e Gjeravicës. #WPWPSQ #WPWP]]
Kjo është njëra nga atraksionet turistike më të vizituara nga alpinistët e shteteve të ndryshme që nga viti [[1975]].
 
 
 
[[Skeda:Liqeni i Gjeravices, Alpet Dinarike.jpg|parapamje|Liqeni i Gjeravicës, Alpet Dinarike. #WPWPSQ #WPWP]]
27

edits