Dallime mes rishikimeve të "Panonët"

32 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Panonët''' (latinisht Pannonii, greqisht Παννόνιοι) ishin një grup i fiseve ilire të cilët para pushtimit romak banonin në rajonin Panonisë (përgjatë rr...)
 
vNo edit summary
'''Panonët''' (latinisht Pannonii, greqisht Παννόνιοι) ishin një grup i fiseve ilire të cilët para pushtimit romak banonin në rajonin [[Panonia|Panonisë]] (përgjatë rrjedhës së mesme të Danubit). Në këtë rajoni banonin këto fise ilire: [[Amantinët]], [[Andizetët]], Azalët, [[Breukët]], [[Desidiatët]], [[Ditionët]], Glintidionët, Jasët, Keraunët, Kolapianët, [[Mezejët]], [[Oserijatët]], [[Pirustët]], Segestanët, Sikulotët dhe Skirtonët.
 
== Bibliografia ==