Dallime mes rishikimeve të "Jasët"

1.288 bytes added ,  2 vjet më parë
v
Krijuar nga përkthimi i faqes "Jasi (ilirsko pleme)"
(Përcjellim te Panonët)
Etiketa: Ridrejtim i ri
 
v (Krijuar nga përkthimi i faqes "Jasi (ilirsko pleme)")
 
[[Skeda:Illyrian_tribes-en.png|djathtas|parapamje|280x280px| Fise ilire ]]
#RIDREJTO [[Panonët]]
'''Jasët''' ( lat '''''Iasi''''' ) ishin një [[Keltët|fis]] [[Ilirët|iliro]] - [[Keltët|kelt]] që banonte në të dy brigjet e lumit [[Drava]] në kohërat antike. Kontakti i parë i Jasëve me [[Roma e lashtë|Romakët]] u bë gjatë pushtimit romak të vendbanimit të [[Sisak|Segesticas (Sisakut)]], në vitin 159 ose 156 para Krishtit. Pas shtypjes së [[Kryengritja e madhe ilire|kryengritjes së Batos]] (6-9), romakët krijuar një kamp ushtarak në luginën e [[Daruvar|Daruvarit]], në vendin e një opidumi të dikurshëm të Jasëve. Gjatë procesit të Romanizimit, vendbanimi kryesor i tyre fitoi statusin e Res Publike Jasorum. Gjatë mbretërimit të Hadrianit, emigrantët [[Italia|italianë]], veteranët dhe përfituesit e huaj të të drejtave qytetare [[Roma e lashtë|Romake]], së bashku me popullsinë vendase, organizuan të ashtuquajturin Municipium Jasorum në vendin e një opidumi antik. Qyteti ishte qendra administrative e Jasëve, në territorin e madh të të cilit u formuan vendbanime të tjera, të tilla si Aquae Iasae dhe [[Ludbreg|Civitas Iovia]] (Ludbreg).
 
== Shih edhe ==
 
* [[Panonia]]
#RIDREJTO* [[Panonët]]
* [[Lista e fiseve antike ilire|Lista e fiseve ilire]]
 
[[Kategoria:Fise Ilire]]