Dallime mes rishikimeve të "Filmi"

25 bytes added ,  1 vit më parë
Çfar eshte filmi.
vNo edit summary
Etiketat: Reverted Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Çfar eshte filmi.)
Etiketat: Reverted Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
'''Çfarë është filmi. Filmi''' është një term që përmban tërë [[fotografia|fotografitë]] në lëvizje si p veçanti apo si fushë në përgjithësi. Origjina e fjalës vjen nga materiali që përdoret për të regjistruar dhe treguar ato, i cili quhet film fotografik.
 
Sipas institutit QKK të Republikës së Shqipërisë, përkufizimi për filmi është bërëbëraë me ligj i cili thotë se "F
'''Filmi''' është një term që përmban tërë [[fotografia|fotografitë]] në lëvizje si p veçanti apo si fushë në përgjithësi. Origjina e fjalës vjen nga materiali që përdoret për të regjistruar dhe treguar ato, i cili quhet film fotografik.
 
Sipas institutit QKK të Republikës së Shqipërisë, përkufizimi për filmi është bërë me ligj i cili thotë se "F
lm quhet prodhimi audiovizual që përmban një sasi planesh filmik të ndërlidhura, të shoqëruara me zë apo jo, të cilat krijojnë efektin e lëvizjes, duke pasur një harmoni unikale ndërmjet formës dhe përmbajtjes"<ref>[http://www.nationalfilmcenter.gov.al/juridik.asp QKK-Ligji për kinematografi, neni 2] {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20080630012905/http://www.nationalfilmcenter.gov.al/juridik.asp |date=30 qershor 2008 }}, në internet prill 2007</ref>.
 
Anonymous user