Dallime mes rishikimeve të "Mesjeta"

7 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.222.138.229) dhe riktheu rishikimin 2072967 nga 88.214.19.245)
v
[[FileSkeda:Crescenzi calendar.jpg|thumbparapamje|Jetë e rëndomtë në mesjetë: Njerëzit merreshin me bujqësi, blegtori e me proshimin e verës]]
[[Skeda:St Michaels Church Hildesheim.jpg|thumbparapamje|250px|Arkitekturë mesjetare romane: [[Hildeshajm]].]]
Me '''mesjetë''' nënkuptojmë periudhë të [[Historia|historisë]] evropiane ndërmjet [[Lashtësia|lashtësisë]] (rreth vitit 600) dhe [[Koha e Re (histori)|kohës së Re]] (duke filluar midis viteve 1453 dhe 1517).
 
'''Mesjeta''' krijoi [[Periudha|periudhën]] e mesme në një ndarje skematike të historisë [[Evropa|evropiane]] në tre "epoka": ''Qytetërimi klasik i lashtësisë'', ''Mesjeta'' dhe ''Kohët moderne''. Mesjeta e [[Evropa Perëndimore|Evropës Perëndimore]] fillon me mbarimin e [[Perandoria Romake|Perandorisë Romake]] perëndimore (qv. 5) deri në ngritjen e [[Monarkia|monarkive]], fillimit të kërkimeve tejdetare, ringjalljes së [[humanizmi]]t, dhe [[Reformimi Protestant]] që filloi në vitin [[1517]]. Të gjitha këto ndryshime shënojnë fillimin e periudhës së hershme moderne që solli [[Revolucioni Industrial|Revolucionin Industrial]].
 
Forma zotëruese ekonomiko - shoqërore e mesjetës ishte [[feudalizmi]].